Chiński horoskop

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Dla Chińczyków elementem czasu wyznaczającym ich przeznaczenie nie jest miesiąc słoneczny, ale rok. Jako jeden z cyklów, jakie obecne znajdują się chińskim kalendarzu, jest to cykl dwunastoletni. W każdego roku przypisane jest tylko jedno zwierzę.
W Chinach jest 12 lat w cyklu zodiakalnym, 12 miesięcy w roku księżycowym i dzień jest podzielony również na 12 części. Jedna z legend głosi, iż dawno temu Budda zaprosił do siebie wszystkie żywe stworzenia. Na to zaproszenie stawiło się jedynie 12 zwierząt. Pierwszy przyszedł Szczur a następnie: Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies oraz Dzik (lub Świnia). Z wdzięczności za przybycie Budda nadał każdemu z tych zwierząt po jednym roku w cyklu. Od tamtej pory każdy kolejny rok nosi imię jednego z tych zwierząt.
Osobom, którzy rodzą się w danym roku chińskim, przypisuje się cechy charakteru stworzenia z kalendarza chińskiego, którego rok akurat przypadał. Według wierzeń, rok urodzenia jest głównym czynnikiem określającym fizyczne i umysłowe predyspozycję danego człowieka. Wybór partnera do małżeństwa bardzo często jest kierowany właśnie przez zgodność zwierząt.
Pięć żywiołów w kalendarzu chińskim
Kolejnym cyklem, który funkcjonuje w kalendarzu chińskim jest cykl 60-cio letni. Kombinacje tę określa się przez następne pięć żywiołów takich jak: Woda, Drewno, Ogień, Ziemia oraz Metal. Są to istotne siły wpływające na nasz świat i stanowią integralną jego część i chińskiego horoskopu. Każdy z pięciu żywiołów ma inne znaczenie, które nadaje odmienny charakter znakowi zodiaku i osobowości człowieka urodzonego w tym znaku.
Woda oznacza:
zamknięcie się w sobie, woda stojąca, to osoba skrywająca tajemnice, jest delikatna i wrażliwa. Potrzebuje czasu, aby stworzyć stały związek, gdyż należy do osób bardzo wymagających. Ma duszę artystyczną, jest bardzo błyskotliwa.

Drewno oznacza:
łagodność i równowagę, harmonia sił twórczych oraz wyobraźni. Człowiek który jest urodzony w tym żywiole jest bardzo energiczny i żywiołowy, cały czas ma nowe pomysły na życie, które niezwłocznie chce realizować. Bardzo lubi towarzystwo innych, ale czasem również w samotność. Lubi dbać o swój wygląd zewnętrzny i jest bardzo kochliwy.

Ogień oznacza:
żar i namiętności, żywotności oraz entuzjazm. Wbrew pozorom ta osoba nigdy nie podejmuje pochopnych decyzji. Jest ufna wobec innych. Uwielbia życie towarzyskie i potrafi znaleźć się w centrum zainteresowania innych. Ma szeroką wiedzę.

Ziemia oznacza:
materializm i trwałość, bezpieczeństwo oraz płodność. Człowieka spod tego żywiołu cechuje spokój i rozwaga a także mądrość. Lubi on analizować zachowanie innych ludzi i swoje an podstawie doświadczeń. Kobieta spod żywiołu Ziemi jest oddaną matką i żoną, życie rodzinne jest dla niej najistotniejsze.

Metal oznacza:
surowość w ocenie, silną wolę, błyskotliwość. Osoba tylko z pozoru jest spokojna i rozważna, ale wewnątrz niej kipi energia i emocje. Jeśli kocha to namiętnie. Lubi ona nawiązywać nowe znajomości. Jest Oddana, serdeczna i towarzyska.

Yin i Jang
Kolejną komplikacją w cyklu jest zmienne występowanie lat Yin i Yang. Yin i Yang są to dwie antagonistyczne, przeciwstawne, lecz wzajemnie się uzupełniające energie.
Nieustająca interakcja jaka ma miejsce między nimi i ciągłe uleganie przemianom są opisane w księdze przemian Yijing. Obrazują odwieczne związki przeciwieństw: dzień-noc, białe-czarne, pełnia-pustka, aktywne-pasywne, męskie-żeńskie itp. Każdy z członów owej opozycji zawiera wewnątrz siebie zalążek drugiego. 
 

 

 

Najbliższe lata w kalendarzu Chińskim:
Zwierzę
Początek i koniec roku
Żywioł
Koza
1.02.2003-21.01.2004
ogień
Małpa
22.01.2004-8.02.2005
metal
Kogut
9.02.2005-28.01.2006
metal
Pies
29.01.2006-17.02.2007
metal
Świnia
18.02.2007-6.02.2008
woda
Szczur
07.02.2007 - 25.01.2009
woda
Wół
26.01.2009-09.02.2010
woda
Tygrys
10.02.2010-02.02.2011
drewno
Kategoria: /