Zapytaj o swoją przyszłość zgodnie z obyczajem

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wróżby i przesądy na zbliżające się jesienne i zimowe miesiące.

 

U większości ludów również i u Słowian, szczególnie uroczyście obchodzono i czczono przesilenia dnia z nocą, słoneczne przełomy pór roku, oraz inne święta nawiązujące do wiary i kultury.

Takie dni miały wyjątkową moc magiczną i sprzyjały wróżbom. Słowianie przesilenia te nazywali godami. Odprawiali wtedy wiele obrzędów, mających zapewnić ludziom bezpieczeństwo i przychylność losu. 

Najbliższym świętem, który nas czeka w tym roku to dzień 11 listopada, w którym czczony jest święty Marcin. Obecnie przestano uroczyście obchodzić dzień świętego Marcina. Obecni w tym dniu świętujemy odzyskanie Niepodległości przez Polskę.

W tym dniu kiedyś urządzano uczty na których wróżono.

Tradycyjną potrawą na ucztach świętomarcińskich miała być dobrze utuczona gęś.  Byłą nie tylko potrawą ale również i wróżbą na nadchodzący rok.  Jeśli nie było gęsi mógł ją zastąpić kurczak, czy indyk. W tym dniu warto było tez wyciągnąć alkohol, gdyż święty Marcin jest uważany za patrona koni i bydła, zapasów na zimę oraz pijaków i żarłoków.

Jeśli gęś była utuczona i dużą , wróżyło to pomyślny rok. Kostki zabitej gąski oglądano, by poznać, jaka zapowiada się zima. Kości białe wróżyły śnieżną zimę, czerwone, zimę bardzo mroźną, a ciemne, deszczową.

Gęś podawano z pyzami. W jednej z nich na szczęściarza czekała moneta, wróżąca mu rychłe powodzenie.

Pogoda na świętego Marcina wróżyła pogodę na święta Bożego Narodzenia. 

Kolejnym ważnym świętem były i w niektórych regionach nadal są Katarzynki, obchodzone 24 listopada. Zaraz po nich 29 listopada obchodzimy corocznie Andrzejki.

Istniało na ziemiach polskich i nie tylko mnóstwo andrzejkowych wróżb miłosnych, które wykorzystuje się obecnie podczas wieczorów andrzejkowych.

Kiedyś Katarzynki były świętem dla młodych mężczyzn, którzy mogli poprzez wróżby poznać swoją przyszłość uczuciową. Andrzejki natomiast były dniem w którym wróżono dla Panien. Obecnie się to zmieniło, i prawie każdy uczestniczy dzisiaj w zabawach głównie andrzejkowych.

Wróżby w tych dwóch dniach były bardzo podobne, bo służyły temu samemu celowi- czyli poznaniu przyszłości dotyczącej miłości.

Oba te wieczory różniły się tym, że wróżby i zabawy katarzynkowe mogły się kończyć tańcami i nocnymi hulankami w karczmie, a andrzejkowa zabawa musiała zakończyć się równo z wybiciem północy, gdyż wtedy zaczyna się adwent.

Najwcześniejsze wzmianki o Andrzejkach  w Polsce są już datowane na XII wiek, ale obrzędy prawdopodobnie odprawiano już dużo wcześniej. 

Wróżby katarzynkowe dla kawalerów

Najlepszym sposobem na poznanie swej przyszłej partnerski, był sen w noc poprzedzającą dzień świętej Katarzyny. Jeśli przyśniła się twarz dziewczyny, wszystko było jasne. Mogło się tez przyśnić imię, kolor włosów, itp. Aby zobaczyć wybrankę należało pod poduszkę wsunąć jakaś część damskiej garderoby, wtedy na pewno w nocy przyjdzie sen proroczy. 

Wróżby andrzejkowe  dla dziewcząt / wróżby andrzejkowe dla dzieci

Jest wiele sposobów na to by wywróżyć sobie partnera życiowego w tym dniu. Mało znanym zwyczajem jest rzucanie przez ramię garści karteczek z wypisanymi imionami mężczyzn, znanych lub i nie. Sprawdzano potem, która kartka upadła najbliżej. To imię w przyszłości miało się stać imieniem najbliższego.

Istnieją tez wróżby z obierkiem jabłka, które skrobało się i rzucało za siebie. Kształt powstały mniej więcej miał przypominać konkretną literę z alfabetu, która też mówiła o pierwszej literze imienia mężczyzny z którym się Panna zwiążę.

 Lanie wosku jest najbardziej popularne, oraz losowanie różnych karteczek z przepowiedniami.

Chętnie wróżono sobie tego dnia z zasłyszanych na dworze dźwięków i strzępków podsłuchanych rozmów. Jeśli pojawiło się w nich słowo „ tak” wróżba była pomyślna. Jeśli zabrzmiało „ nie”, wróżyło to brak powodzenia w miłości w przeciągu roku.

Dziewczęta również wyczekiwały nocy, aby ujrzeć we śnie twarz czy imię małżonka. Spod poduszki wyciągano jedną z kilku karteczek z imionami chłopców, a rano jedną z nich wyciągały by się przekonać który zostanie mężem.

Andrzejki to nie tylko czas wróżb miłosnych, ale jest to pora w której wszelkie wróżby mają rację się spełnić. 

Mikołajki 6 grudnia

Choć dzisiaj mikołajkowa noc kojarzy się głównie z prezentami i świętym Mikołajem, kiedyś był to tez wieczór sprzyjający wróżbom matrymonialnym. W wigilię dnia Mikołaja, czyli 5 grudnia wieczorem, panny kładąc się spać, opowiadały Mikołajowi, jaki ma być przyszły mąż, albo spisywały swoją prośbę na kartce i wkładały ją pod poduszkę i modliły się o pomoc życzliwego świętego i ukazanie we śnie przyszłego wybranka. 

Święta Łucja i Magia

Dzień świętej Łucji oddziela od Bożego Narodzenia dokładnie 12 dni. Od 13 grudnia do 25 grudnia określa się jaka pogoda czeka nas w nadchodzącym roku. Każdy kolejny dzień odpowiada kolejnemu miesiącowi roku, a pogoda w tym dniu zapowiada pogodę w pierwszej połowie danego miesiąca.

Święto Łucji  jest jednak również też czasem wróżb, w tym stawiania kart czy horoskopu. 

Wigilia i Boże Narodzenie (24-26 grudnia)

Niektórzy radiesteci zauważyli, że naturalne promieniowanie Ziemi staje się mocniejsze właśnie gdy obchodzimy Boże Narodzenie. Nasi przodkowie tez uważali że jest to czas magiczny, pełen dziwów, cudów, i rzeczy niewyjaśnionych. To co niemożliwe,stawało się realne. Wedle legend zwierzęta otrzymywały dar ludzkiej mowy, pszczoły na jedną noc budziły się ze snu.

W opowieściach wielu ludów w tym czasie pojawiały się demony i potwory pod osłoną nocy. Zwłaszcza ludy północnej Europy stworzyły galerię przerażających duchów. 

Początkowo Boże Narodzenie wyznaczono na 6 stycznia, jednak w 431 roku n.e przeniesiono je na 25 grudnia, poprzednio czczony jako dzień narodzin Mitry.

Od IV wieku Kościół starał się nadać temu tradycyjnie czczonemu okresowi chrześcijański wymiar. Nie do końca udało się jednak wszystkie wcześniejsze wierzenia i obyczaje. Przykładem łączenia nowych znaczeń z pradawną tradycją są najróżnie3jsze obrzędy, zwyczaje i wróżby związane z Bożym Narodzeniem.

W Polsce tradycyjnie czas ten nazywano Godami. Szczególnie magiczne znaczenie miała jemioła. Ta roślina uważana była za pośredniczkę między niebem a ziemią. Znany do dziś jest anglosaski zwyczaj całowania się pod jemiołą która jest zawieszona w domu.

W Wigilię podobno przybywają nawet bez zaproszenia dusze zmarłych domowników. Nikomu nie czynią krzywdy, jednak chcą jeszcze spędzić ten czas z najbliższymi.

W poranek wigilijny pilnie wyczekiwano, kto pierwszy przekroczy prób domu. Wejście mężczyzny jest traktowane jako pomyślna wróżba, wejście kobiety jako niepomyślna.

Kąpiel czy mycie twarzy z pieniążkiem, zapewnia bogactwo przyszłego roku.

Rozmaite były i  w dalszym ciągu są wróżby wigilijne. Właściwie każda czynność wykonywana tego dnia miała wróżebne znaczenie. Obowiązuje zasada „ Jaki jesteś w Wigilię, takiś przez cały rok” .

 

Kategoria: /