Andrzejki to okres wróżb dla dziewczyn

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Andrzejki czyli Dzień Świętego Andrzeja

- apostoła, najbardziej jest świętowany w Szkocji gdyż Św. Andrzej jest ich patronem. W Polsce świętuje się Andrzejki 30 listopada. Wtedy właśnie wróży się przyszłość i chodzi do wróżek. Jesień i zima jest najlepszym okresem na wróżby. Może trochę popatrzmy na historie Św. Andrzeja. Był to apostoł Jana Chrzciciela, był bratem Św. Piotra apostoła.  Prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginał ukrzyżowany 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X. Stąd wziął się tzw. Krzyż Świętego Andrzeja. To patron Szkocji i Rosji.

Do najbardziej rozpowszechnionych wróżb andrzejkowych należy lanie wosku na wodę czy wróżby z układanych butów. Większość wróżb andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie przyszłości. Często też decydujemy się na wróżbę z kart Tarota oraz kart klasycznych u wróżki, która jest w stanie więcej powiedzieć o potencjalnie możliwej przyszłości.
Głównie w Andrzejki panny chcą się dowiedzieć która pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład:
Każda z panien bierze kości i układa w pokoju w dowolne miejsce. Do pokoju wprowadza się psa, która kość on wybierze ta osoba wyjdzie pierwsza za maż.
W niektórych rejonach Polski , panny w Andrzejki pościły po czym w noc zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. Wtedy wróżby miały się sprawdzić.
Aby poznać imię przyszłego męża, żony, wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami. Rano po przebudzeniu wyciągamy jedną z nich i odczytujemy z niej imię lubego.
Inny sposób na poznanie innego ukochanego jest wycięcie serca z papieru i napisanie na nim imion mężczyzn. Następnie przebijamy igłą serce od tył. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście imię przyszłego męża.
  
Kategoria: /