Tajniki sztuki wróżenia z kart

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chęć poznania przyszłości towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, od momentu kiedy człowiek ustanowił sobie jednostki czasu. Podzielił czas dla własnej wygody na przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Człowiek poprzez zbieranie doświadczeń zauważył pierwsze związki przyczyn i skutków, pierwsze cykliczne zjawiska dające się przenieść w przyszłość. Ale to wszystko nie wystarczyło. Szczególnie w pewnym momencie pragnęli poznać przyszłość, początkowo by wiedzieć kiedy siać w polu, kiedy będzie dobry czas na łowy itp. Z czasem pragnęli wiedzieć o swoim życiu prywatnym. 

 

Człowiek szukał znaków, których istnienie mógłby powiązać z przyszłością. Tworzył coraz bardziej skomplikowane systemy, rozciągał je na przeszłość i przyszłość. tworzył w ten sposób mity i wierzenia dające mu impuls do działań.  

Z czasem pojawiali się ludzie, którzy gromadząc grupowe doświadczenia czy przesądy mogli już pokusić się o stworzenie zasad interpretacji. Od tego czasu, którego nie jesteśmy w mocy umiejscowić w naszym kalendarzu, zaczyna się właściwy rozwój wróżbiarstwa trwający przez tysiące lat do dnia obecnego.  

Wróżba kiedyś determinowała poczynania polityczne i militarne cywilizacji, narodów. Z czasem stały się rytualnym elementem codziennego życia. 

Czym są dla nas wróżby? Można by powiedzieć, że są to praktyki związane z przepowiadaniem przyszłości, oparte na wierze w istnienie świata nadprzyrodzonego i możliwość otrzymywania informacji o przyszłości właśnie z tej niewidzialnej sfery. Informacje te są przekazywane w postaci znaków i symboli rożnego rodzaju.  


Jedną z najważniejszych odmian wielu sposobów wróżenia, było tłumaczenie snów, wróżenie ze znaków pogody, z migracji zwierząt itd.  Z czasem systemy wróżebne były coraz bardziej rozbudowane, np., Feng Shui,  Księga I Cing, Runy, Astrologia, karty Tarota i zasady wróżenie z kart klasycznych. Te systemy przetrwały do dziś i cieszą się największą popularnością. Narzędzia wróżbitów zmieniają się stale. zależą od bardzo wielu czynników, których nie sposób dokładnie określić. Pewne jest jednak to, że doskonalą się funkcjonalnie. 

Wróżenie z kart klasycznych

Najpopularniejsza formą wróżby w Polsce jest wróżba z kart klasycznych oraz coraz częściej z Tarota.  Karty do gry, pochodzą z Azji, prawdopodobnie z Chin, a do Europy zostały przywiezione w czasach wojen krzyżowych, wypraw wojennych podejmowanych w XI –XII wieku przez chrześcijaństwo zachodnie w celu zdobycia Ziemi Świętej. W Polsce pierwsza wiadomość o kartach klasycznych pochodzi z początków XVI wieku z okresu panowania Zygmunta I Starego. 

Kategoria: /