Kartomancja sztuką wróżenia

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Sztuka wróżbiarska

  Wróżenie z kart jest jedną z najpopularniejszych metod przepowiadania przyszłości. Dlaczego tak się dzieje?

 Po pierwsze karty można wszędzie ze sobą zabrać. Po drugie są one tanie, a sztuki interpretacji można się nauczyć dość szybko. Po trzecie mają w sobie wiele symboli, znaków, które działają na nasza podświadomość, dzięki czemu nasza intuicja umie je odczytywać. Karty dają wspaniałą możliwość samodzielnego zgłębiania sztuki wróżbiarstwa. Przez ostatnie stulecie pojawiło się bardzo dużo różnego rodzaju kart wróżebnych, autorstwa osób zajmujących się kartomancją. Niektóre z nich nie maja nic wspólnego z tradycją kartomancji. Najpowszechniejszymi kartami do wróżenia są niezmiennie od wielu wieków karty klasyczne, do gry. Są proste do odczytania i może się nimi posługiwać niemalże każdy człowiek.

Kolejne karty to Karty Tarota, które przedstawiają w sobie mistycyzm tajemnej wiedzy. Karty te mówią dużo więcej o człowieku i jego życiu, przedstawiają emocje, pragnienia, możliwe drogi rozwoju, są zwierciadłem duszy człowieka. W Polsce a także i na całym świecie w XX wieku stały się one bardzo popularne. Coraz więcej wróżek sięga właśnie po te karty, by móc rozwikłać skomplikowaną psychikę człowieka i w jak najlepszy sposób, pomóc w rozwiązywaniu ważnych życiowych spraw.
Sztuka wróżenia z kart przebyła w przeciągu wieków skomplikowaną i zagmatwaną drogę rozwoju. Pierwotnego zamiaru nie można już często rozpoznać. Zdaje się raczej, że z różnych spirytualistycznych kierunków, jak Astrologia, Numerologia czy Kabała, stworzona nową naukę empiryczną. Oparta na kolorowych kartach ozdobionych magicznymi symbolami, oferowana jest szukającemu prawdy.
  

W czasach starożytnych wróżbiarstwo, wchodziło również w zakres zawodu kapłańskiego u Egipcjan, Babilończyków. W XV i XVI wieku przeniosło się do Europy, rozpowszechniło i dało podatek astrologii i chiromancji.


 W Polsce wróżbiarstwem trudnili się przeważnie Cyganie, lud koczowniczy, pochodzenia indo- europejskiego, którzy przywędrował z Indii północnych na przełomie XIII i XIV wieku na półwysep bałkański i stąd rozszedł się po całej Europie. Gdy do Polski weszły karty do gry, niektórzy Polacy, również zaczęli z nich wróżyć, przepowiadając przyszłość. 
 Pierwsze kart w Europie robiono z drewnianych deseczek, rysowano i malowano odręcznie, następnie odbijano je z drzeworytów i najczęściej kolorowano ręcznie. Najstarsze karty, jakie udał osie zachować, pochodzą z XV wieku i znajdują się w Bibliotece Narodowej w Paryżu.
 Karty wykonywane na podstawie typu i wzoru, ustalonego w wieku XVII z Niemiec, najbardziej rozpowszechniły się w XVII wieku. Z początkiem XX wieku zaczęły się rozpowszechniać karty typu francuskiego, mające piękniejszy rysunek i estetyczniejszy wygląd. Oczywiście istnieją także inne typy kart klasycznych, jak egipskie, chińskie, japońskie, indyjskie, które nie są znane zbytnio w Polsce. 
Tarot natomiast był widoczny w XIV wieku w Europie. Początkowo były one gra, ale z czasem uznano, iż mają one w sobie coś więcej i zaczęto z nich wróżyć.
 Najbardziej znaną i jedną z najstarszych, historycznych talii jest Tarot marsylski, który jest obecnie często spotykany u wróżbitów i wróżek. W XVIII wieku powstały talie Tarota ezoterycznego np. karty Wirtha, a potem talie Tarota współczesnego, jak np. Tarot Cromleya, WS,
 Obecnie tworzonych jest wiele różnego rodzaju kart , opartych na Tarocie, jednak nie mających nic wspólnego Tarotem historycznym. Do takich kart można zaliczyć karty Osho, Zen, i inne dziwne karty przedstawiające różne symbole, wierzenia, i kultury. 
Nie ważne jednak z jakich kart dokonuje się interpretacji i przepowiadania przyszłości. Ważne jest jak dobrze wróżka zna swoje karty, i czy umie właściwie je wykorzystać do pomocy drugiemu człowiekowi.

 

 

 

Kategoria: /