Miłość małżeńska - Symbole - Darmowe porady

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Najstarszymi i chyba najsilniejszymi więziami społecznymi, są więzi rodzinne. Małżeństwo odgrywa bardzo ważną rolę w społeczeństwie i symbolizuje porządek oraz stabilizację. Miłość ma kluczowe znaczenie dla życia i dobrego samopoczucia wielu ludzi. Symbole miłości występują niemalże wszędzie. Dowody miłości od dawna znajdowały zastosowanie w zabieganiu o względy wybranka. Dowody miłości uważano i w dalszym ciągu uważa się za autentyczne i godne szacunku sposoby okazywania miłości.  

Czerwona róża

Czerwona róża wyraża wszystko, co zmysłowe i namiętne. W starożytnej Grecji i Rzymie róża była poświęcona bogini miłości Afrodycie ( Wenus). Na Zachodzie róża symbolizuje namiętność, pożądanie i miłość. 

Jemioła 

W niektórych kulturach jemioła jest uważana za święte ziele i powszechnie kojarzona z tajemnicą i magią. Ludzie całują się pod jemiołą, gdyż kojarzy się ona z wolnością od ograniczeń.  

Serce przebite strzałą 

Panuje przekonanie, że serce jest centrum ludzkich emocji. Gdy strzała Kupidyna ( Erosa) trafi kogoś w serce, ten zakochuje się. Miłość przynosi rozkosz, ale i cierpienie.  

Księżyc i gwiazda 

Jest to zachodnioafrykański symbol- adinkra- księżyca i gwiazdy, które symbolizują męski i żeński pierwiastek. Symbol ten oznacza harmonię, miłość i wierność.  

Walentynki 

Już w XIV wieku pisano listy miłosne. W czasach wiktoriańskich tworzono kartki miłosne, które miały specyficzny styl. Pojawiały się na nich wybrane symbole takie jak- turkawki, złote lub srebrne więzy miłości, strzały Amora, obrączki, amorki, splecione dłonie itp. Obecnie Walentynki to coroczne święto zakochanych obchodzone 14 lutego.  Nazwa ta wywodzi się od św. Walentego. Pierwowzorem Walentynek było w średniowieczu święto Luperkalia.  Do Polski Walentynki trafiły w latach 90 XX wieku, z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także z kultem świętego Walentego z Bawarii.  Mamy w Polsce inne, bardziej rodzime święto słowiańskie, zwane potocznie Nocą Kupały, lub Sobótką, obchodzonym z 21/22 czerwca.  Stałym zwyczajem w Walentynki jest wręczanie sobie miłosnych kartek. Do tej tradycji dochodzi też wspólne spotkanie, obdarowanie partnera jakimś upominkiem, prezentem.  

Małżeństwo 

Małżeństwo jest jedna z najstarszych instytucji społecznych stworzonych przez człowieka. Rytuały małżeńskie były przestrzegane w prawie wszystkich kulturach. Małżeństwo został wymyślone na potrzeby stworzenia symbolicznej więzi, na potrzeby prokreacji.  Instytucja ta jest połączeniem przeciwieństw- pierwiastka męskiego i kobiecego, energii yin i yang- wszystko p oto by powstałą jedność. Małżeństwo prowadziło do wykształcenia się silnych więzi społecznych. Rytuały małżeńskie mogą mieć charakter religijny lub świecki.  

Węzy miłości 

 Symbol ten jest bardzo znany, symbolizuje on trwałość i wieczna miłość. Za pomocą węzła wiązano szarfę panny młodej, którą rozwiązywał pan młody.  

Obrączka 

Obrączka symbolizuje wieczność, gdyż nie ma ona bowiem, ani początku ani końca. Tradycyjnie małżonkowie wymieniają ja w czasie ceremonii zaślubin. 

Welon 

Noszony na głowie Panny młodej ma chronić ją przed złymi duchami i odstraszać zło. Welon jest tez symbolem niewinności. Ceremonialne podniesienie welonu symbolizuje objawienie i światło. 

Ryż i konfetti 

Obrzucenie małżonków różnymi przedmiotami jest bardzo starą tradycją, wywodzącą się ze starożytnego Rzymu lub Egiptu. Rzucano je w nadziei, że zapewni młodej parze pomyślność i płodność.  

Bukiet ślubny 

W dawnych czasach sądzono, że panna młoda może przekazać swoje szczęście, wiec goście starali się jej dotknąć. Próbując uciec przed nimi rzucała za siebie bukiet. Obecnie mówi się, że jeśli Panna złapie bukiet, wyjdzie wkrótce za mąż.  

Tort weselny 

Jest bardzo ważnym symbolem w tradycji zachodniej. Nowożeńcy odkrawają pierwszy kawałek, co symbolizuje ich wspólną przyszłość.

Kategoria: /