Tarot klasyczny i jego historia

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Początkowo karty Tarota było znane w Europie jako karciana gra. Tajemnice Tarota odkryto w roku 1781 w Paryżu. W jednym z salonów dawnej śmietanki towarzyskiej, Antoine Court de Gebelin, słynny uczony i wysoki urzędnik Jego Królewskiej Mości Ludwika XVI podszedł do stolika, przy którym grały osoby. Grano w obcą grę o nazwie „ Tarot”. Karty te były ozdobione osobliwymi rysunkami o religijnym, kulturowym, dziwnym charakterze.  Gebelin poczuł się dziwnie patrząc na te karty. Miał wrażenie że nie są to tylko karty do gry, ale muszą przedstawiać głębszy sens. Nie znamy przed Gebelinem osoby, która rozpoznałaby w kartach cos więcej niż tylko gra. Możliwe ze były takie osoby, ale my rozpoczynamy śledzenie kart Tarota o tego momentu. 

Przez stulecia tych kart używano do gry w karty. We Włoszech zwano tą grę „ tarocco”, w Niemczech „ tarok”, a we Francji „ tarot”

Wiemy dziś, że karty do gry używane kiedyś były w gruncie rzeczy takie same jak dzisiejsze. Talia podzielona była na cztery kolory. Każdy kolor obejmował 10 kart z cyframi od 1 do 10 i trzy figury, Figurami tymi był król i dwóch marszałków. Najwcześniejsze europejskie reguły gry były oparte na regułach arabskich. Po czasie zaczęto tworzyć własny system.  

 Twórcy gier karcianych uzupełnili podstawową formę Tarota, stosując świetny pomysł- atuty.   

  Polecane  :www.tarotanielski.com 

W pewnym momencie narodziły się Arkana. była to grupa obejmująca 22 karty, z których każda ozdobiona była odmiennym rysunkiem, który wyróżniał ją jako atut, czyli kartę o szczególnej wartości. Z czasem do gry wszedł element magii, ezoteryki. Ezoteryka w Tarocie pojawiła się dopiero ok. 1781 roku dzięki Gebelinowi.   Znaki na kartach miały odzwierciedlenie w rzeczywistości człowieka. Siła, umiarkowanie, czy sprawiedliwość znano z pouczeń wychowawców. Również obrazki ukazujące Sąd Ostateczny czy Koło fortuny były ludzkości znane. Nawet śmierć czy Diabeł miały swoje miejsce w historii.  Diabeł epoce Oświecenia Court de Gebelin uznał Tarot za głębokie misterium. Był on znawcą dawnych kultur i języków, dlatego rozumiał bardo dobrze prawdziwe znaczenie tych kart.

Wg jego badań zapewniał, ze Tarot to zaszyfrowany w obrazkach zapis zapomnianej świętej księgi ludzkości, a dokładniej duchowa spuścizna staroegipskiego boga Thotha. Od tamtej pory Tarot był znany jako Księga Thotha.

Dziś Tarot jest nie tylko narzędziem służącym do odczytu przyszłości, ale także i duchowym przewodnikiem dla nas samych.  

Około roku 1783 Pewien badacz i duchowny Etteilla wydał serię kart Tarota własnego projektu, które służyły wyłącznie do wróżenia. Była to więc pierwsza talia przeznaczona do praktyk magicznych, a nie tylko do gry.  

W 1788 roku zwolennicy powołali do życia towarzystwo, które postawiło sobie za cel upowszechnienie sztuki wróżenia za pomocą Tarota. Wydali oni książkę w 1791 roku, w której był wykaz wszelkich możliwych wariantów interpretacji kart. Była to pierwsza książka, która potraktowała Tarota jako narzędzie do wróżenia.

{jcomments on}

Times New Roman

Kategoria: /