Tarot kabalistyczny i tajne stowarzyszenia

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czym jest Tarot kabalistyczny ? Jak wiemy Tarot ma w sobie wiele elementów, symboli z różnych epok. W Tarocie można zobaczyć połączenie z mistyką, magią, dawnym religiami, wierzeniami, systemami filozoficznymi, z numerologią, astrologią oraz z kabałą.  

 

Pojęcie kabały pochodzi od hebrajskiego słowa „ quabal”, co oznacza, „ przyjmować, otrzymywać”. Kabała jest nauką przyjmowaną z góry. Jest to tajemna nauka żydowska o długiej, nie do końca nam znanej historii. Do około XII wieku zasady kabały zostały przekazywane w świątyniach i synagogach, wyłącznie w formie ustnej. Przechodziły one z mistrza na ucznia. Kabała była czymś mistycznym, tajemnym, i tylko najwyżsi kapłani i wtajemniczeni mogli poznać prawdziwe znaczenie Kabały.

Wielu badaczy uważa, że Tarot był istotą, sednem tajemnej żydowskiej nauki. Nie można sobie wyobrazić jednego bez drugiego. Symbioza między Tarotem a kabałą zaznaczyła się wtedy, gdy ta ostatnia właściwie już nie istniała. Elphas Levi był pierwszym, który uznał że Tarot jest kluczem do kabały.

Uważał iż można w Tarocie zamknąć wszystkie misteria kabały.

Alfabet hebrajski, posiada tyle liter ile jest Wielkich Arkanów Tarota, czyli 22. Z punktu widzenia średniowiecznej ezoteryki wiadome jest że litery były również składnikami magicznego pisma szyfrowego. Litery hebrajskie uważane były za szczególnie symboliczne i obdarzone tajemną mocą.

Kolejnym powiązaniem kart z naukami kabały było imię Boga. Kabaliści nie śmieli wymówić imienia Boga i literowali je „ Jot- Ha- Wu-Ha”. Wymówienie pełnego imienia uważali za próbę przypisania sobie mocy boskiej. Levi skojarzył litery w imieniu Boga z czterema kolorami w Tarocie. Chciał tez nawet powiązać Drzewo Sefirotów z Tarotem. Końcem XIX wieku Oswald Wirth i Stanislas de Gauita zaprojektowali karty, które miały nadać kabalistycznemu tarotowi godny wyraz.  

Najbardziej znaczący system kabalistycznej Tarota powstał w Anglii. W 1888 roku założono w Londynie stowarzyszenie, które przetrwało 15 lat. Był to Hermetyczny Zakon Złotego Świtu. Do Zakonu można było wejść dzięki zaproszeniu. Posługiwano się rozbudowaną liturgią wtajemniczeni udzielali święceń wybrańcom,. Członkostwo w Zakonie było strzeżoną tajemnicą.  

Z szeregów Hermetycznego Zakonu Złotego Świtu wywodzą się wybitni Ezoteryce Tarota XX wieku. Samuel Liddel Mathers był głową zakonu i twórcą systemu. Innymi znanymi badaczami był Artur Edward Waite i Aleister Crowley. Waite zwrócił się w badaniach ku chrześcijaństwie. Crowley natomiast kochał popisywać się przed opinią publiczną. Otaczał się aurą osławionego magika i wiódł życie pełne przygód. Obaj wydawali nowe talie do Tarota. Karty różniły się od siebie charakterem przekazu.

{jcomments on} 

Kategoria: /