Afrykański tarot. Magia Afryki

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Magia afrykańska i ich światopogląd na świat jest mało znana w cywilizacji europejskiej. Zaczniemy od kultury najbardziej znanej nam współcześnie- a mianowicie Egipcie. Starożytny Egipt to olbrzymie państwo. Na współczesnych mapach jego terytorium został podzielone na kila części, z których największymi są Egipt właściwy i Sudan. Sudan zamieszkują różne liczne plemiona. Jedno z tych plemion nazywa się BAMBARA, a ich mieszkańcy zamieszkują Mali i niektóre inne państwa Afryki. 

Według Bambarów, świat powstał z pierwotnej pustki, czyli z chaosu. Pustka wydała dźwięk, z czego powstała jej kopia. Z ich połączenia powstała materia w stanie ciekłym, a potem nastąpił wybuch ( Wielki Wychucha?), który zrodził materie w stanie stałym. Podczas osiadania materii w stanie stałym powstały rzeczy oraz symbole. Wtedy z chaosu wyodrębniał się świadomość i skierowała się ku rzeczom, aby tchnąć w nie życie i nadać i m imiona. W ten sposób powstał aktywny duch Jo i 22 elementy podstawowe, z których powstały dźwięki, kolory, działania i uczucia. Z Jo pochodzi bóstwo Faro, czyli władca słowa.

 

 

 

 

 

 

Nasuwa się tutaj pytanie, czy czasami Bamberowie nie mieli wpływu na powstanie najwcześniejszych symboli Tarota. Według niektórych badaczy 22 arkanom Tarota przypisuje się pochodzenie egipskie. Według legendy w podziemiach jednej ze staroegipskich świątyń były przechowywane 22 złote tablice, na których w formie rysunków w postaci symbolicznej została zawarta cała wiedza, nagromadzona przez egipskich kapłanów. 

Bambarowie od Egipcjan, czy też Egipcjanie od Bambarów, kto od kogo dokonał zapożyczeń nie wiadomo. 

Niestety obecnie wielu badaczy Tarota twierdzi, że w Egipcie on nie powstał. Jednak XVIII wieczny francuski językoznawca, duchowy i okultysta Antoine Court de Gebelin był przekonany o mistycznym znaczeniu Tarota. Twierdził, że 22 Wielkie Arkana pochodzą ze starożytnej egipskiej księgi albo zbioru tabliczek zawierających mistyczną wiedzę, pozostałości Księgi Thotha ( egipskiego boga misteriów i magii).

Podobno te mistyczne zapiski przywędrowały do Europy przez wędrownych Cyganów oraz przez magów perskich.

Tak więc Tarot prawdopodobnie powstał przez filozofię i światopogląd plemion afrykańskich. Bardzo ciekawe jest, że ludy afrykańskie już kilkanaście wieków przed nasza erą, miały tak złożony system wiary i teorii i na temat powstania świata. 

 

Kategoria: /