Wróżenie naukowo potwierdzone

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dlaczego mózg wie, co się wydarzy, zanim się to stanie.
Naukowcy potwierdzają, że możemy przewidywać przyszłość.

Ludzie podświadomie każdego dnia robią tysiące drobnych prognoz, czy to myśląc o kimś, kto nagle pojawia się w naszych drzwiach, czy do nas telefonuje, czy wiedząc że coś się nagle wydarzy w naszym życiu.
Obecnie naukowcy zaczynają się zastanawiać w jaki sposób mózg jest tak zaskakująco dobry w przewidywaniach.

Naukowcy z Washington University w St Louis koncentrują się na połowie mózgu, który dostarcza sygnał do reszty mózgu w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń.
Naukowcy korzystając z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego odkryli, że system ten koduje błąd predykcji gdy widzowie są zmuszeni do wyboru, co będzie dalej się działo funkcjonalnego ich codziennych wydarzeniach.
Okazało się, że miedzy 80 a 90 % przewidywań widzów były prawidłowe.

Główny badacz Jeffrey Zacks powiedział że prognozowanie najbliższej przyszłości jest kluczowym elementem do teorii percepcji, przetwarzania i uczenia się języków.
Jest to duża zaleta adaptacyjna człowieka, który może uniknąć wielu nieprzyjemności w życiu.
Badania te będą pomocne, we wczesnych stadiach chorób neurologicznych, takich jak schizofrenia, choroba Alzheimera i Parkinsona.
Naukowcy przetestowali zdrowych ochotników, którzy zobaczyli film o codziennych wydarzeniach, takich jak mycie samochodu, budowanie modelu z klocków lego lub pranie ubrań. Film był puszczony przez chwile, a potem zatrzymywany. Uczestnicy zostali poproszeni o powiedzenie, co by się stało, 5, 10, 15 sekund później.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy mieli więcej niż 90 procent poprawnych odpowiedzi. Przewidywania te oparte były na logicznym zrozumieniu zależności i na przewidzeniu wyniku zdarzenia. Procentowo spada odsetek ludzi widzących dalsze wydarzenia.
Tak więcej większość z nas umie przewidzieć przyszłe wydarzenia, ale te które będą miały miejsce w krótkich odstępach czasu. Niewielka ilość osób umie odczytywać przyszłość sięgającą w przód wielu miesięcy czy nawet lat.

W eksperymencie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, naukowcy zobaczyli znaczącą działalność w kilku regionach mózgu, szczególnie istocie czarnej śródmózgowia oraz jądrami podstawnymi, które pełnią różne funkcje związane z kontrolą ruchów, procesami poznawczymi, emocjami i uczeniem się.

Aktywność mózgu w eksperymencie został ujawniony przez Funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy, w dwóch punktach krytycznych- gdy badani próbowali dokonać wyboru, a zaraz po informacji zwrotnej na temat tego, czy ich odpowiedzi były prawidłowe czy nie.
Naukowcy nie negują możliwości przewidywania przyszłości na dalszy okres, ale zauważają ze takich osób jest dużo mniej.

Badania zostały opublikowane w Journal of Cognitive Neuroscience.

{jcomments on}

Kategoria: /