Marzenia w czasie snu

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Wszystko co powinieneś wiedzieć o snach

 

Przesypiamy jedną trzecią naszego życia. Gdy śpimy nie mamy kontroli nad ciałem, lub jest ona niewielka. W tym czasie nasz organizm przechodzi niezwykłą metamorfozę. Sen potrzebny jest człowiekowi na zregenerowanie swoich sił.

Każdy z nas śni, bez względu na to, czy zapamiętujemy nasze sny, czy też nie. Wielu z nas doświadczyło spektakularnego snu, który pozostał w naszej pamięci przez cały dzień, albo nawet powracał w coraz to nowszej formie i odsłonie przez wiele lat.

 

Historia

W danych kulturach uważano, że sny to sposób, w jaki bogowie komunikują się z człowiekiem.

W każdej kulturze więc dużym powodzeniem cieszyli się znawcy snów. Tworzono senniki chińskie, egipskie, greckie, rzymskie i nie tylko. Również w Biblii wielokrotnie znajdujemy wzmianki o tym że przez sny przemawia Bóg.

Współcześni badacze również zadają sobie pytanie czym tak naprawdę jest marzenie senne, jakie niesie treści i czy ono jest istotne?

Analiza naszych snów pozwala poznać siebie, takimi jakimi jesteśmy naprawdę. Szczególnie Freud uważał, że sny są zwierciadłem naszej duszy.

 

Naukowe podejście do snów

Pomimo wielu badań naukowych nadal do końca nie potrafimy odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, dlaczego śnimy. Sny mogą trwać od 5 do 45 minut. Nasze poczucie czasu jest podczas snu często zakłócone, więc jest prawie niemożliwe, aby odgadnąć, jak długo śniliśmy.

W ciągu nocy śpimy cyklami, które przebiegają od bardzo lekkich do bardzo głębokich, a każdy trwa około dwudziestu minut. W czasie każdego cyklu pojawia się jedna faza REM, podczas której śnimy. Człowiek śni przeciętnie od 4 do 7 snów w ciągu nocy. Niektórzy ludzie potrafią odtworzyć kilka z nich, ale przeważnie zapamiętujemy ten ostatni sen, który przyśnił się tuż przed obudzeniem.

 

Po co są sny i co przedstawiają?

Sny często ukazują, czego pragniemy, ale nawet nie śmiemy o tym marzyć. Czasem w snach możemy odnaleźć rozwiązanie problemów życiowych lub informacje wskazujące przyczyny złego samopoczucia.

Sny pokazują również nasz wewnętrzny niepokój, stres który przeżywamy także w życiu codziennym. Gdy mamy problem z zaśnięciem, lub źle śpimy, i jeśli przyczyną nie są dolegliwości zdrowotne, zazwyczaj to sygnał że mamy problem z czymś i nie umiemy sobie z nim poradzić.

Warto prosić swoją intuicję przed snem, by wskazała nam w marzeniach sennych rozwiązanie naszego problemu. Prośmy tak, dopóki nie przyjdzie gotowa odpowiedź na problem w śnie.

 

Śnią nam się dziwne, czasem niepowiązane ze sobą, bezsensowne obrazy, które często pozwalają nam ogarnąć i uporządkować przeżycia minionego dnia.

W tym natłoku informacji sennych znajdują się informacje, uczucia, wiedza, twórcze poszukiwania.

Jeśli nie dostrzegamy przesłań snów, to tak naprawę z nich nie korzystamy. Często poprzez sny nasza podświadomość chce nam coś przekazać, byśmy zwrócili uwagę w naszym życiu na jakąś konkretną kwestię.

Senne koszmary mogą skierować naszą uwagę na tę sferę życia, która wymaga szczególnego zainteresowania bądź naprawy.

Podobną rolę odgrywają powracające sny. Jeśli popracujemy nad nimi i je zrozumiemy, koszmary znikną, a powracające sny zaczną się zmieniać, aż wreszcie odejdą na zawsze.

Kiedy śpimy, sny dokonują transformacji naszych emocji, problemów, na obrazy, które mogą stać się pomocne w konfrontacji z problemami dnia codziennego.

 

Korzyści z łapania snów

Każdy może nauczyć się łapać sny. Przed snem warto powiedzieć sobie, „ rano, jak się obudzę będę pamiętać co mi się śmiało”, Warto od razu po przebudzeniu, zapisać sen w kalendarzu snów, gdyż z biegiem godzin zapomnimy szczegóły snu a nawet wszystko co nam się śniło. Następnie przychodzi analiza tego co odczuwaliśmy i widzieliśmy w marzeniu sennym. Nie tyle ważne są senniki, i symbolika snów, a to co odczuwamy. Warto zastanowić się jaki był ten sen, pozytywny?, negatywny?, kolorowy? Szary?, Czy miał on związek z osobami z twojego życia codziennego? ...

 

  • Wszystkie sny, nawet koszmary i sny powracające, zawierają wartościowe, znaczące przesłania.

  • Łapanie snów pomaga głównie tym, którzy chcą poznać wewnętrzną drogę, prowadzącą do najgłębiej skrywanych prawd.

  • Wsłuchując się w mowę snów często można rozwiązać kłopotliwe sytuacje życiowe.

  • Wszelkie problemy życiowe, blokady, opory, stres, strach przed zmianami mogą być w sposób kreatywny przezwyciężone, jeśli wnikając w podświadomość, wywołamy sen i dokładnie go przeanalizujemy.

  • Sny mówią również o niewykorzystanym potencjale człowieka, o tym co powinien zrobić w życiu, co wykorzystać, w jaki sposób się rozwinąć.

  • Sny pełnią też funkcję przestrogi, podpowiadają na co warto zwrócić uwagę

  • Istnieją też sny prorocze, przewidujące ciąg zdarzeń przyszłych.

 

Kategoria: /