Znani wróżbici i wróżki

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Magiczna kula

 

Pytia
Wyrocznia Delficka - byław starożytnej Grecji wyrocznią w Delfach,  ogłaszała ona swoje przepowiednie przez kapłankę. Kapłanka musiała mieć co najmniej 50 lat i nazywana była Pytią.
Pytia miała dostęp do świętego źródła Kassotis, żuła liście laurowe i ze swego trójnogu wygłaszała  słowa wyroczni. W formie heksametrycznej, czasami jednak dopiero świątynni poeci składali jej słowa w formę poetycką. Zwyczaj ten został zakończony w czasach upadku, aby znów zostać wskrzeszonym za panowania cesarstwa rzymskiego.
Od czasu do czasu odżywają sugestie, iż Pytia wygłaszała swoje przepowiednie pod wpływem specyficznych wyziewów, które wydobywały się w świątyni.
Zapytać wyrocznię mogli tylko mężczyźni po szeregu obrzędów oczyszczających i  złożeniu przepisanych  ofiar dla wyroczni. Pytania dotyczyły wszystkich dziedzin życia. Najsłynniejsze było, pytanie Chajrefona. Brzmiało ono:
Kto jest najmądrzejszym człowiekiem w Grecji?
Odpowiedź brzmiała: Sokrates.
Wyrocznia często pytana była o przyszłość w czasach kryzysów i wojen.
 
Mimir
Mimir był nordyckim bógiem mądrości o postaci olbrzyma. Mieszkał on pod Yggdrasilem /dzrezwem,które było wiecznie zielone, siegało gałęziami sięgającym nieba,  korzeniami do podziemnej krainy zmarłych), a u Źródła Mimira (Mimirsbrunn), którego czarodziejskie wody zawierały całą mądrość na świecie.
Za możliwość napicia się wody mądrości. By stać się najmądrzejszym z bogów. Odyn oddałł jedno swe oko.
  
Kalchas
Kalchas - koło Mopsosa i Terezjasza jeden z największych wieszczów greckich, najlepszym wróżbitą we wróżeniu z lotu ptaków. SynTestora, a więc i potomke Apollona. Towarzyszył o wojskom w wyprawie przeciw Troi. Znanych jest jego kilka przepowiedni.
 
Fineus 
Fineus - mitologia grecka przedstawia go jako syna Agenora, króla miasta Salmydessos w Tracji, posiadał on wielki dar przepowiadania przyszłości.
Żona Fineusa, Idaja, oskarżyła niesłusznie synów Fineusa z pierwszego małżeństwa o to ,że ją znieważyli, za to Fineus kazał ich oślepić. Bogowie ukarali go za ten czyn, zesłali Harpie, które porywały jedzenie ze stołu i zanieczyszczały je zamin Fineus zdążył wziąć jedzenie do ust. Od tej klątwy i jednocześnie śmierci głodowej Fineusa uratowali Kalais i Zetes. 
 
Nostradamus
Michel de Nostredame, czyli Nostradamus - był jasnowidzem, z pochodzenia był Żydem. Był jedym z dziewięciorga dzieci Reynière de St-Rémy oraz handlarza zbożem u notariusza Jaumego de Nostradame. Nostradamus pragnął zrobić doktorat, wrócił więc do Montpellier. Jednak jego sława przyszły tam jako pierwsze, a zazdrosne środowisko lekarzy postanowiło uniemożliwić mu dalszą karierę naukową. Wyśmiewano jego umiejętności takie jak: leczenie ziołami i nieznanymi specyfikami nie mogło spodobać się lekarzom, którzy swoją praktykę opierali głównie na upuszczaniu krwi za pomoca pijawek. (Nostradamus był temu zdecydowanie przeciwny). Mimo wszystko (głównie dzięki wstawiennictwu swoich pacjentów i innych studentów) otrzymał on doktorat i przez rok został na uniwersytecie jako wybitny wykładowca. W 1533 roku otworzył prywatną praktykę w Agen w małym miasteczku nad Garonną.
W 1531 Nostradamus został zaproszony przez Jules-César Scaliger'a - uznanego renesnsowego myśliciela - do Agen. Tam poznał śliczną, inteligentną i zamożną  Henriette d'Encausse  z którą się ożenił. Za małżeństwa  narodziło się dwoje dzieci. W 1534 r żona z dziećmi zmarły, prawdopodobnie na skutek wielkiej zarazy. Po śmierci rodzimny kontunuował podróże po Francji i po Itali.
Bardzo przężył śmierć bliskich, miał problemy z rodziną zmarłej żony (proces o spadek). Przez następne lata został wędrowcem, nadal leczył ludzi. Jego sława zataczała coraz szersze kręgi.
Kiedy zaraza ustała, nostradamus wybrał się w dalszą podróż- Wybrał się do Salon-de-Provence, miasteczka leżącego w połowie drogi pomiędzy Marsylią a Awinionem. Poznał bogatą wdowę, Annę Ponsart Gemelle. Poślubił ją , zamieszkał przy placu Poissonnerie. Dom tenistnieje do czasów współczesnych. Założywszy wytwórnię kosmetyków, spędził  resztę życia, pośród ksiązek, gromadki dzieci oraz kochającej żony. Na strychu  domu zbudował on centrum obserwacyjne. Na podstawie obserwacji ciła niebieskich i ich zachowania przepowiadał przyszłość świata. Sposób czytania gwiazd, jaki obrał  Nostradamus, nie jest do dzisiejszych czasów.
Nostradamus prawdopodobnie był Wielkim Mistrzem Zakonu Syjonu w latach 1556-1566.
 
Kassandra
Zakochany był w niej Apollo, dał jej dar przepowiadania przyszłości, jednak Kasandra nie chciała odwzajemnić jego miłości. Rozgoryczony zakochany rzucił na nią klątwę, sprawiając, iż nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Dramatycznych ostrzeżeń Kasandry nie słuchali nawet jej rodacy, nie udało się jej zapobiec dramatycznemu upadkowi Troi. Gdy miasto zostało zdobyte przez Achajów, została wywieziona do Myken jako kochnka króla Agamemnona. Urodziła mu synów-bliźniaków - Teledamosa, Pelopsa. Agamemnon również nie wierzył jej przepowiedniom. Kasandra zginęła razem z nim i  synami, zamordowana przez żonę Agamemnona Klitajmestrę oraz jej kochanka Egista.
Jej imię jest synonimem złowróżbnej prorokini, wieszczącej nieszczęście i rozpacz.
Kasandra /z gr. Κασσάνδρη Kassandre/ - w mitologii greckiej córka króla Troi Priama oraz jego żony Hekabe. Jej blizniaczy brat to Helenos. 
Kategoria: /