Arka Noego

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Arka Noego – Historia prawdziwa


Wielu z nas w dzieciństwie słyszało o Noe, który zbudował Arkę by ocalić swoją rodzinę i tysiące zwierząt przed potopem. To wspaniała przypowieść opisana w Biblii, Koranie Torze, ale czy wydarzyła się naprawdę?

Biblijna przypowieść rozgrywa się gdzieś na Bliskim Wschodzie 5 tys lat temu. Rodzina Noego składa się z żony, 3 synów i ich żon. Noe to jedyny dobry człowiek, który pozostał sam w świecie obłudy i nienawiści., Wg opisów był on ogrodnikiem, uprawiał winorośl.

Wg przypowieści Bóg ostrzegł Noego w śnie, ze zamierza ukarać ludzi za ich grzechy zsyłając powódź, która zaleje cała Ziemię.

Aby ocalić rodzinę i Noego, bóg nakazał mu zbudować łódź i pokryć ją smołą. Arka miała mieć trzy pokłady, dach oraz wrota.

Najbardziej zaskakujące było polecenie dotyczące jej rozmiarów. Biblia mierzy je w łokciach. Łokieć równał się wielkości męskiego przedramienia ok. 45 cm, co daje nam do zrozumienia iż Arka miała mierzyć 137 metrów. Szerokość i wysokość sięgała 30 metrów. Była niemal tak wielka jak Tytanic.

Biblia zakłada, iż wystarczyło Akrę zbudować z drewna. To wg współczesnych naukowców dość śmiałe założenie. Nawet XIX wieczni budowniczy nie byliby stanie zbudować Arki takiej wielkości i tylko drewna. Musieli zbudować stalowe ramy by mogło to się trzymać na wodzie, jednak i tak drewno zaczęłoby szybko przemakać i Arka w przeciągu chwili utonęłaby.

Wg naukowców Arka prawdopodobnie była mniejsza. Problem polega także na ilości zwierząt zamieszczonych na Arce. Przypowieść mówi o 2 parach z każdego gatunku. Obecnie na świecie jest 30 mln gatunków zwierząt. Miał tylko 7 dni na znalezienie i wprowadzenie wszystkich zwierząt na pokład. Taki proces zająłby Noemu z 30 lat.

To polecenie jednak mogło się odnosić tylko do zwierząt zamieszkałych na terenach przebywania Noego.

Księdza Rodzaju wyszczególnia, jakie zwierzęta miał ocalić. T sama Księga zawiera 2 część poleceń.

Noe miał zabrać ze sobą 7 par czystych zwierząt- to takie, które nadawały się do składania ofiar Bodu. W Księdze Kapłańskiej i Księdze Powtórzonego Prawa wymienionych jest 10 takich gatunków, czyli po 7 par z 10 gatunków, daje nam 140 zwierząt.

Ponadto Noe ma za zadanie zgromadzić po parze pośród zwierząt i ptaków nieczystych. Wspomniane Księgi wymieniają co najmniej 30 gatunków, to kolejne 60 zwierząt.. Na koniec ma zabrać 7 par czystych ptaków.

W sumie Noe miał mieć 360 zwierząt.

Mniejsza Arka i mniej zwierząt. Nagle przypowieść ta staje się bardziej wiarygodniejsza.

 

Jednak kolejna część opowieści wydaje się mniej przekonywująca. Wg Biblii ulewa trwała, aż cała Ziemia znalazła się pod wodą. Po takiej katastrofie powstałyby osady na powierzchni ziemi i na dnie oceanu. Naukowe poszukiwania biblijnego potopu rozpoczęły się ponad 150 lat temu. Część naukowców nie znalazła jednak potwierdzenia w globalnej powodzi.

Aby zatopić cała planetę potrzebna by była podwójna objętość wody w oceanach. Wg Biblii padało przez 40 dni i nocy, ale to wciąż za mało.

Jeśli nie powódź, to co mogło być przyczyną powodzi? Może kometa? Komety zawierają w sobie ogromne ilości zamrożonej wody. Jednak aby zalać całą planetę, kometa ta musiałaby być szeroka na ponad 1600 km, lub być wielkości Brazylii.

Byłaby to największa eksplozja wszechczasów. Nie jest to jednak możliwe.

Wg Biblii Arka Noego siadła w paśmie Gór Aparat, na terenie obecnej wschodniej turcji.

Drewno rozkłada się w ciągu kilkuset lat. Góry Ararat stały się miejscem poszukiwań arki. Nie znaleziono jednak żadnych dowodów.

Stwierdzono, że historia Noego została spisana w 6 wieku p.n.e Skrybowie którzy ją uwiecznili byli żydowskimi kapłanami na wygnaniu w Babilonie na terenie dzisiejszego Iraku. Może któregoś dnia usiedli i wymyślili opowiastkę, o tym co się dzieje gdy ludzie nie słuchają Boga.

W tej historii jest jednak ziarnko prawdy. 150 lart temu archeologowie odkryli w Iraku części tabliczek glinianych/ Opowieść o Arce Noego należało napisać od nowa.

Możemy tych tabliczek wyczytać prawdziwą historię potopu.

„Wielcy Bogowie,

postanowili sprowadzić potop.

Wybuduj statek.

Zabierz nań nasienie stworzeń Wszech”

Najpierw ta opowieść pojawiła się w Mezopotamii. Starożytne opowieści o potopie maja różne źródła i napisane są w różnych językach a imię Noego nosi tez inne imienia. Lecz wszystkie odnoszą się do jednego źródła- oryginalnej powodzi spisanej ok. 5 tys lat temu.

Istnieje Mezopotamski pierwowzór przypowieści o Noe. Jest tam bardzo wiele podobieństw.

Poemat Abrahazis napisany przed słynnym eposem o Gilgameszu został odkryty dopiero niedawno.

Tekst prawdopodobnie opisuje lokalną powódź. Wg badań w tym czasie 3 wielkie miasta bardzo ucierpiały przez wielkie powodzie. Tak więc biblijna przypowieść i babilońskie eposy mówił y prawdziwych wydarzeniach lokalnych.

To prowadzi nas do stworzenia nowej Historii Noego- tej prawdziwej.

Historia Noego mogła mieć miejsce w Sumerze w Mezopotamii. Historia ta rozpoczyna się w mieście Szurupak. Wymyślili pismo, rachunkowość i koło. Sugeruje się iż Noe nie był ogrodnikiem czy kupcem a wielkim zamożnym człowiekiem interesu. Dla celów zarobkowych Noe stworzył nie Arkę tylko najprawdopodobniej wielką łódź.

Tekst o Gilgameszu opisuje łódź podzielona na części. Noe podobno był Królem miasta Szurupak lecz nie stał ponad prawem. Aby wybrać się z towarami w stronę Eufratu Noe musiał planować każdą podróż, po roztopach. Zjawiska pogodowe, jakie wystąpiły przed powodzią pchnęły go do podjęcia decyzji o szybszym wypłynięciu.

Topniejący śnieg powodował, iż Eufrat nadawał się na przepłynięcie większych statków. Wg babilońskich tabliczek w ten dzień Noe i jego rodzina wyprawiali na jego statku przyjęcie. Pogoda nagle zaczęła się zmieniać. Nadciągała burza i katastrofalna powódź. W tamtych terenach 6 tys lat temu klimat był mory i gorętszy, co daje prawdopodobieństwo huraganów, sztormów i w tym powodzi. Eufrat mógł łatwo wylać na równinę Mezopotamską. Wg Biblii huragan trwał 40 dni, wg tabliczek babilońskich tylko 7 dni. Wszystkie wersje przypowieści są zgodne iż przez 7 dni nie było widać lądu. Noe wraz z rodziną najprawdopodobniej nie płynęli Eufratem lecz znajdowali się na morzach Zatoki Perskiej. Wg Bibli Arka osiadła w górach Aparat, jeśli jednak była to powódź lokalna jest inne przypuszczenie odnośnie miejsca osiadnięcia Arki. Kraina Dilmum to dzisiejsza nazwa Bahrajmu- być może osiadł właśnie tutaj.

Historia ta zostaje spisana i upiększana przez wieki niosąc za sobą element boskości.

3 tysiące lat później jedni z wersji przyciągnie uwagę żydowskich kapłanów, którzy napiszą Biblię. Czytając tę opowieść nie mogą nie zwrócić uwagi na niosącą naukę. Jeśli ludzkość odstąpi od wiary, poniesie straszną cenę.

{jcomments on}

 

Kategoria: /