Szkoła magii

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Średniowieczna Polska i szkoła Magii
 

Nie każdy wie, ze Polska w czasach średniowiecza miała uczelnię, do której ściągali studenci i uczeni z całej Europy, by poznać sekrety Magii oraz alchemii
 

Gdy nowa filozofia Hermetyzm dotarła do Polski spowodowała, że na Uniwersytecie Jagiellońskim zaczęto interesować się takimi naukami jak alchemia, kabalistyka,chiromancja czy krystalomancja.

Poszukiwaczy kamienia filozoficznego w Polsce spotykano niemal we wszystkich grupach społecznych, od myślicieli religijnych i uczonych po zwykłych kowali i druciarz
 

W Krakowie w 1364 roku została założona Akademia Krakowska, przez Króla Kazimierza Wielkiego. Wykłady na uczelni odbywały się w zamku, oraz w szkole przy Kościele Mariackim. Dzięki wpierw szczodrości Kazimierza Wielkiego a potem jego żony Jadwigi w 1400 roku kupiono dom, który stał się zaczątkiem przyszłego Collegium Maius ( Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego). Potem dokupywano kolejne budynki i place. Uniwersytet zaczął się rozwijać.
 

Na przełomie XV i XVI wieku dzięki wysokiemu poziomie nauk matematycznych do Krakowa zaczęli zjeżdżać studenci. Wśród nich miał znajdować się słynny niemiecki mag, doktor, Johann Faust ( 1480-1540).

Historycy mówią że Faust nauczył się magii podczas studiów w Krakowie. Odbywały się wtedy publiczne wykłady z takich przedmiotów jak – magia, czy Alchemia.

Akademia Krakowska miała podobno wielu uczonych, którzy zajmowali się perskimi, arabskimi i greckimi słowami, znakami, symbolami, zaklęciami itp.
Podobno na Uniwersytecie wykładano magię, ale była ona zwana magią przyrodniczą. Tą nazwę obejmowano wówczas wszelkie nauki przyrodnicze. Dużą popularnością jednak cieszyła się astrologia oraz alchemia.

Astrologia była uprawiana oficjalnie na wszystkich europejskich uczelniach. Profesorowie z Akademii byli znani dzięki stworzeniu kalendarza astrologicznego.
Na wydziale lekarskim prowadzono wykłady z alchemii. Alchemią w Polsce zajmowano się już w XII wieku. Wśród badaczy i nauczycieli przeważali duchowni ( franciszkanie, bernardyni i augusianie.

Alchemicy jak wiemy poszukiwali głównie eliksiru życia, panaceum na wszystkie choroby i kamienia filozoficznego umożliwiającego transmutację- przemianę metali zwykłych w złoto i srebro.
 

Wśród alchemików było wielu niegodziwych oszustów, ale także i wielu uczonych. Alchemia zapoczątkowała przecież rozwój chemii oraz medycyny.
Na uczelni nie obyło się bez nauki przepowiadania przyszłości. Narzędziami ku temu służącymi miały być zwierciadła lub kryształy.

Wzmianki o takich praktykach znaleźć można w Modlitewniku Władysława Warneńczyka, przechowywanym w angielskiej bibliotece. Tradycyjne modlitwy zostały tak przetworzone by można było kontaktować się z mocami pozaziemskimi. To właśnie w Krakowie Faust miał nauczyć się wywoływania duchów za pomocą zwierciadła.
 

Wbrew zakazom rektora uprawiano na Akademii również chiromancję ( wróżenie z linii dłoni) oraz fizjonomikę ( ocenianie charakteru, zdolności i przyszłych losów człowieka na podstawie wyglądu twarzy oraz ciała).
 

Innym znanym magiem tamtych czasów był Jan z Głogowa, który był świetnym astrologiem, któremu rozgłos przyniosły przepowiednie roczne. Sławę zyskał gdy jedna z przepowiedni się spełniła. Zapowiadał, że niebawem pojawi się w świecie czarny zakonnik, który na Kościół katolicki sprowadzi wielkie zamieszanie. Tak się tez stało, gdy Marcin Luter, zakonnik w czarnym habicie stał się twórcą reformacji.
 

Astrologią i czarna magia zafascynowany był Stefan Batory który korzystał z rad astrologa, ostatni z Jagiellonów- Zygmunt August który był alchemikiem oraz Zygmunt III Waza który na dworze miał astrologa, i sam też trochę parał się alchemią.
Bardzo wielu historyków dowodzi ,że w Krakowie naprawdę istniała szkoła magii, w której jawnie lub półtajne zapoznawano studentów z czarami, uczono ich zaklęć, tworzenia horoskopów, przepowiadania przyszłości, wywoływania duchów itp. Wychowankowie Akademii Krakowskiej, byli rozchwytywani, i często po studiach wyjeżdżali za granicę, wykładali na uniwersytetach astrologię i astronomię albo służyli radami królom, papieżom i możnym tamtych czasów.

 

Kategoria: /