Czarownik- Szamanizm

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

SZAMANIZM AFRYKAŃSKI
Przedstawiono tutaj tylko początek historii szamanizmu i wampiryzmu w Afryce. Historia ta ciągnie się nadal. Kilka lat temu
w Kongu zamordowano w co najmniej kilkadziesiąt osób oskarżanych o uprawianie czarów i rzucanie złych uroków. Niektóre doniesienia mówiły nawet o 800 ofiarach prześladowań.
Afrykańscy czarownicy są poważani jako znachorzy i prześladowcy czarnych mocy. Jednak muszą uważać gdyż w każdej chwili mogą zostać posądzeni o spowodowanie pomoru bydła, suszy, plagi czy pożaru. Większość plemion boi się szamanizmu, dlatego starają się unicestwić ich. Decyzje o śmierci takich szamanów zapadają na ogólnych zgromadzeniach plemion. Bardzo ciekawym krajem jest Senegal. Zdarza się tam iż sprawcę mordu „ wskazuje sam zamordowany”. Owinięte w matę zwłoki umieszcza się na głowach tragarzy i w tej pozycji są one wysłuchiwane. Czarownik kilka razy pyta nieboszczyka, kto go zabił, a ten „ prowadzi” w stronę domu domniemanego zabójcy. Policjanci przyjmują to za prawdę gdyż boją się sprzeciwić wyrokowi duchów.
Nie zawsze wygląda to tak paradoksalnie. Czarownicy afrykańscy są też w stanie pomoc swojemu plemieniu.

 

Szamański doktor z Kyzyłu.

 

Szaman Urarina, 1988

  

Kategoria: /