Czy być przesądnym?

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

czarowniceOd wieków w mniejszym czy większym stopniu wiele przesądów zachowało się do dziś. Wiara w nie dawała ludziom ostrzeżenia przed złymi wydarzeniami, a także dawała wgląd w możliwe te dobre, przyszłe wydarzenia.
 

Odka istnieje ludzkość, często patrzono w nocne niebo, gdyż było to dla nich wielką tajemnicą. Spadające gwiazdy traktowano jako szczęśliwy znak. Gdy gwiazda spadała, warto było wypowiedzieć marzenie, gdyż w tym momencie miało ono dużą szansę na spełnienie.

Dawniej na widok spadającej gwiazdy, chrześcijanie żegnali się, wierząc, że to opuszcza ziemski padół jakaś dusza ludzka.

Życzliwe dusze mogły nieść do nieba życzenia ludzi, którzy zdążyli sformułować i wypowiedzieć w myślach marzenie, zanim ogon gwiazdy zgasł.

Gdy z nieba spadają gwiazdy, roje meteorytów, można odczytać przyszłe losy. Ujrzenie trzech spadających gwiazd z prawej strony nieba wróży patrzącemu zdobycie w przyszłości znacznego majątku.

Trzy gwiazdy z lewej strony nieba są zwiastunem powodzenia w miłości.
 

Było wiele zachowań ludzkich, które uznawano za znaki wróżbiarskie. Jednym z tych znaków było kichanie. W średniowiecznej Europie traktowano je jako efekt wyrzucenia z siebie zła. We Włoszech odpowiadano w takich sytuacjach” Na zdrowie”, co było formą zaklęcia dla przeciwstawienia się złu. DO tej pory utrzymał się zwyczaj mówienia „ Na zdrowie”.

W tradycji ludowej utarło się przekonanie, że jeśli ktoś kichnie na czczo, jest to niepomyślny znak, ale jeśli kichnie dwa razy- to pomyślny. Kichnięcie rano w poniedziałek wróżyło załatwienie ważnych spraw w tym tygodniu. Kichnięcie w czwartek rano zapowiadało miły list, wiadomość. Kichnięcie w piątek rano na czczo oznacza, że w niedziele będziesz się czyś cieszyć. Kichnięcie w sobotę na czczo oznaczało, że nie spodobasz się pewnej osobie. Gdy kichniesz w niedziele na czczo, możesz spodziewać się że się komuś spodobasz.

Gdy ktoś założył część garderoby na lewą stronę, uważano to za znak niepomyślny. Źródłem tego przesądu była Biblia, gdyż lewa stronę uważano za szatańską, a prawą za boską. Za niepomyślne uważano też wstawanie rano lewą nogą, swędzenie lewego oka, czy swędzenie lewej ręki. Często obecnie mówi się że jeśli założyło się cześć garderoby na drugą stronę to znak przyszłej imprezy towarzyskiej z alkoholem, i przyszły stan upojenia alkoholowego.
 

Istniały też przesądy ze zwierzętami. Z pewnością każdy z nas słyszał o przesądzie związanym z kotem. Biedny kot został skazany przez chrześcijaństwo na złą opinię. W starożytności, w Egipcie kot był zwierzęciem świętym. Temu, kto go zabił, groziła mu kara śmierci. Ta szczególna cześć wobec kotów, jaką ludy pogańskie otaczały koty, stała się przyczyną ich niełaski w epoce chrześcijańskiej. Kościół, nie wiedział jak wytępić dawne wierzenia, dlatego postanowił nadać im nowe znaczenia. Kota, którego oblicze nosiło wielu pogańskich bogów, utożsamiono z czarownicą i diabłem.

Gdy kot przebiegał drogę, a był koloru czarnego, zwiastowało to złe wydarzenia.

Tradycja utrwaliła wiele zabobonów by zapobiec przykrym konsekwencjom, jakie mogłyby nas spotkać. Np. spluwanie przez lewe ramię, cofnąć się o trzy kroki, albo zatrzymać się i poczekać, aż ktoś inny przejdzie drogę, gdy przeleciał kot.

Pamiętamy by dbać o nasze lustra i nie doprowadzić do jego rozbicia. Według tradycji greckiej, wierzono, że w odbitym wizerunku zamieszkuje dusza, która w czasie przeglądania się opuszcza ciało i przenika do wewnątrz obrazu. Gdy lusterko się rozbije, Mozę powstać zamęt w naszym życiu.
Wierzono, że jeśli niemowlę zobaczy się w odbiciu lustra, będzie sepleniło lub zostanie niemową. Istniało tez przekonanie, że nieszczęścia będą trwały siedem lat. Ten przesąd zawdzięczamy Rzymianom, którzy uważali, ze tyle właśnie trzeba, aby ciało i dusza człowieka się odnowiły, a stary pech przestał istnieć.

Innym znanym również w Polsce przesądem jest spotkanie się z kominiarzem. Kominiarz w tradycji ludowej był odbierany pozytywnie i spotkanie go uważano za szczęśliwy traf. Palenisko jest sercem domu, dlatego kominiarz był osoba szczególną, gdyż był strażnikiem domowego ogniska.

Do dziś często chwytamy się za guzika gdy widzimy kominiarza. Guzik jest jak amulet w tym wypadku
 
Należy tez zwrócić uwagę, jakie prezenty dajemy bliskim. Przyjęło się że nie należy wręczać rzeczy ostrych, gdyż może zostać przecięta nić sympatii czy przyjaźni. Jeśli już chcemy dać taki prezent pamiętajmy by wziąć od tej osoby symboliczną monetę, która odwróci zły urok. Jeśli wręczamy komuś portfel, ważne jest by włożyć do niego monetę, lub rybią łuskę, dzięki czemu nigdy nie będzie pusty.

Zakochani nie powinni dawać sobie książek, rękawiczek gdyż to może grozić rozstaniem. Aby odwrócić ten przesąd wystarczy powiedzieć „ Pożyczam na wieczne nieoddanie”

Natomiast wręczanie szala czy szalika to dobry znak, gdyż zacieśnia więzi duchowe.

Istnieje również wiele przesadów odnośnie pieniędzy. Ważne jest by nie pożyczać ani nie liczyć wieczorem pieniędzy, bo nie będą się mnożyć.

Aby nie zabrakło pieniędzy warto brać je lewa ręką, a oddawać prawą.

 

We wtorki nie warto pożyczać pieniędzy, bo może ich zabraknąć.

 

Przesądy miłosne 

 • Pierwszy pocałunek zakochanych powinien odbyć się gdy księżyc jest w nowiu.
 • Gdy pod poduszkę włożymy kawałek tortu weselnego, przyśni się przyszły mężuś (żonka:)
 • Panna młoda przed ślubem nie powinna przejrzeć się w lustrze, gdy jest całkowicie ubrana (wystarczy zdjąć jedną pończoszkę)
 • Na dzień przed ślubem, panna młoda powinna położyć swoje buciki na parapecie okna, aby zapewnić sobie sliczna pogodę w dzień jej ślubu.
 • W kościele panna młoda może zarzucić panu młodemu suknię na jego buty. Wówczas on zostanie "pantoflarzem"
 • Panna młoda, idąc do ślubu powinna ze sobą zabrać: coś starego, coś nowego, coś pożyczonego oraz coś niebieskiego. Zapewni to szczęście w małżeństwie.
 • Idąc do ślubu, panna młoda powinna mieć w butach pieniądze. Zapewni to dostatek.
 • Do kościoła należy jechać tą samą drogą, którą się do niego chodziło.
 • W kościele należy obejść ołtarz dookoła.
 • W pierścionku zaręczynowym nie powinno być katich kamieni jak opale i perły.
 • Jeśli dwie kobiety nalewają napój z tego samego dzbanuszka - jedna z nich wkrótce może zajść w ciążę.
 • Unikaj mieszania kawy lub herbaty w filiżance partnera, bo wywołasz zamęt i kłutnie.
 • Do kawy najpierw wsypuj cukier, a dopiero potem dodaj mleko - czynności odwrotne mogą oznaczać kłopoty w miłości.  

Staropanieństwo/starokawalerstwo 

Dziewczyna, która usiadła na stołek, na którym po kolędzie siedział ksiądz, może być pewna, jak twierdzą Kaszubianie, rychłego ożenku. Zamążpójście gwarantuje również chodzenie po kretowisku i powtarzanie: Krece, krece, cebie panna depce. Podobny skutek przynosi ugryzienie przez psa. Warto także pamiętać, że pająk wiszący nad łóżkiem dziewczyny jest znakiem, że wybranek ją kocha. Aby z kolei swaty wypadły pomyślnie, swat powinien udać się z parasolem pod pachą, laską i jednym nie zapiętym guzikiem przy koszuli, marynarce lub płaszczu. 

Małżeństwo - Przesąd
 

Wróżby związane z małżeństwem są nie mniej ciekawe. Panna młoda powinna się mieć na baczności wybierając biżuterię do ślubu. Nie powinna zakładać koralików, gdyż te symbolizują łzy i przepowiadają nieszczęście w małżeństwie. Z kolei roślina zwana z kaszubska kòlãder, zapewnia szczęście w związku, więc wszywa się ją pod suknię panny młodej, rzuca się jej pod nogi w chwili, gdy przechodzi próg chaty, owija się nią dyszel weselnego wozu i podkłada koniom weselnym pod uprząż.

Podobnie, gdy podróż do ślubu odbywa się po kamiennej drodze i przy dużej szybkości, młoda para może być pewna bogactwa i dobrobytu. A najlepiej, gdy odbywa się ona w deszczu, wszak, jak mówi kaszubski przesąd: Kąsk deszczu mòże napadac brutce (panna młoda) we wińc, razã z deszczã srebro, złoto padô. Z kolei wiatr w dzień wesela wróży nieszczęście młodej parze.
Nie mniejsze znaczenie przypisuje się świecom, wykorzystywanym w czasie uroczystości ślubnej. Jasno palące się świece oznaczają długie i szczęśliwe życie, ale gdy choć jedna pali się nierówno, jeden z małżonków nie będzie w związku szczęśliwy. Natomiast blady strach pada na nowożeńców, gdy w czasie uroczystości jedna ze świec zgaśnie. Jest to zapowiedź rychłej śmierci panny lub pana młodego. Podobnie, kto po ślubie pierwszy uśnie, ten pierwszy umrze. 
 

Różne wróżby i przesądy

Dzwonienie w uchu

To dobry znak, a jeżeli jeszcze osoba stojąca koło nas zgadnie, w którym uchu zadzwoniło, to szczęśliwa wróżba się spełni dla obojga. Kiedy natomiast dzwoni w dwóch uszach zapowiada to niepowodzenie.

Gdy swędzi oko, nos lub dłoń

Swędzenie lewej dłoni oznacza szczęście z pieniędzmi i fizyczne ich dotykanie i posiadanie już niedługo. Aby pieniędzy było więcej poproś osobę o przybicie trzykrotnie piątki w swędzącą dłoń. Swędzenie prawej dłoni zapowiada przywitanie się z kimś.

Swędzenie lewego oka wróży smutek, a lewego śmiech.

Jeśli zaswędzi cię prawa strona nosa to wróżba, iż możesz z czegoś być niezadowolony. 

Jeśli swędzi nos z lewej strony szykuj się na imprezę.

Świece

Popularnym zwyczajem jest zapalanie świeczek na torcie urodzinowym. Zwyczaj ten wywodzi się ze starożytnej Grecji. Czciciele bogini Artemidy, dawali jej na urodziny placek miodowy, na którym paliła się świeczka. Świeczki na torcie mają zapewnić szczęśliwy rok. Nie należy jednak zapominać o jednej dodatkowej ponad liczbę lat solenizanta. Ta dodatkowa świeczka to tzw. światło życia. 


Wróżby na drodze

Jadąc drogą czy autostradą, dziewiąty z kolei przejeżdzący samochód będzie opisywał twojego przyszłego chłopaka. ( duży, czy mały, ładny czy brzydki, młody czy stary).. Zamiast samochodów możesz liczyć mijane wzdłuż drogi drzewa.


Wróżenie z obłoków

Obserwuj obłoczki, który pierwszy pojawi się nad twoją głową. Oczami wyobraźni fantazji porównaj go do tego, z czym najbardziej ci się kojarzy. Jeśli będzie to jakiś środek lokomocji, pakuj walizki szykuje się wyjazd. Jeśli chmurka przypomina ptaka, to oznacza, że już niedługo rozwiniesz skrzydła i odniesiesz sukces.


Wracanie się

Często zdarza nam się, że czegoś zapomnimy z domu i musimy wrócić. jest taki przesąd że jeśli wracamy po coś należy przysiąść na krześle w domu by nic pechowego nam się nie przytrafiło. Czasami odliczamy do 7 czy 10 by pech znikł.

Kategoria: /