Szamani dysponują ponadnaturalną mocą.

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szaman wchodzi w kontakt z przyrodą, duchami, ludźmi i innymi energiami wykorzystując swoją energię i pracując w świecie nierzeczywistym gdzie istnieje wszystkowiedząca energia. Szaman nie próbuje kontrolować jej ponieważ doprowadziłby do konfliktu i straciłby swoją moc. Celem szamanów w różnych kulturach jest ich codzienne wzmacnianie energii którą posiadają. Istnieje wiele energii, u niektórych szamanów istnieje ich kilka

- fizyczna( bioenergetyczna)
- Emocjonalna
- Mentalna- zaufanie do siebie samego i do sił natury
- Duchowa- szacunek dla siebie, poczucie własnej wartości


S.K.King w swojej książce „Wiedza z Hawajów” przedstawia dokładnie jak stać się szamanem na Hawajach.
Są dwie drogi dojścia do tego. Kandydat dzięki naturalnemu dostępowi do wiedzy wchodzi w tajemnice i uczy się poprzez doświadczenie lub uczą go krewni. Drugą droga jest wybór kandydata przez członka gildii szamańskiej, który wtajemnicza tą osobę w obrzędy,

Kandydat powinien być w wieku od 7 do 14 lat. Przez 5 lat dziecko jest uczone do roli bycia szamanem. W wieku 14 lat staje się uczniem kahuny. Następnie po upływie 7 do 14 lat uczeń sam staje się kahuną. Obecnie nie trwa to tak długo i głownie patrzy się na zdolności nadprzyrodzone kandydata.


W pewnych kulturach szaman posługuje się ceremoniami i rytuałami w czasie wykonywania swych czynności. Jeśli jednak jest sam, wystarczy, iż wchodzi w swoja podświadomość i znajduje się w innym świecie- nie potrzebuje wtedy rytuałów. Rytuałami i cała tą otoczką zajmuje się czarnoksiężnik, który jest przekonany że ceremonie i rytuały są istotną częścią jego sztuki.

Należy pamiętać iż każdy system wiary daje określone schematy myślowe , które obejmują zbiór schematów dotyczących rzeczywistości. Każdy z nas pochłonął wyrzucił wiele stanów, systemów myślowych z siebie. Szaman posiada szersze spektrum stanów. Łączy tamten świat z tym lub całkowicie zanurza się w medytacji i może tkwić przez długi czas w odmiennej świadomości.

Dla szamana sen jest bardzo ważny. W śnie szaman kreuje swoja rzeczywistość. poza tym szaman nie rozróżnia swojego wewnętrznego życia od zewnętrznego. Szaman łączy te dwa światy w jedno.


W dzisiejszych czasach współczesny świat potrzebuje dobrych szamanów, szamanek, którzy potrafią poruszać się w dzisiejszym świecie, z jego kulturą i pomagać w rozwiązywaniu dzisiejszych problemów.

 {jcomments on}

Kategoria: /