Jak rozpoznać czarownicę

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Czary i Wicca 

Uprawianie czarów jest bardzo starą tradycją, praktykowaną w różnych formach, już od czasów starożytności i we wszystkich częściach świata.U Celtów Wicca, czyli czarownica, utrzymuje ścisły związek z przyrodą, ale także zajmuje się magią. Czarownice były bardzo szanowane, głównie jako symbol mądrości i wiedzy. W czasach średniowiecznych zaczęły się jednak prześladowania ze strony Kościoła Katolickiego. W owym czasie ich praktyki piętnowano jako herezję, a znacznej części symboli przypisano skojarzenia z diabłem, - oczywiście niesłusznie. Magia jest podstawą czarów, a przez stulecia wytworzyły się wyobrażenia na temat czarownic, i narzędzie, symboli jakimi się posługiwały. Większość z nas kojarzy czarownicę jako starą, brzydką kobietę, latającą na miotle, posiadającą czarnego kota, który jest jej kompanem. Taki obraz został stworzony przez średniowiecznych duchownych. Wcześniej czarownica była uznawana za mądrą kobietę, która przede wszystkim była zielarką, kobietą zajmującą się magią naturalną. Obraz czarownicy przez wieki przechodził metamorfozy, zniekształcenia.Wizerunek czarownicy jako czcicielki diabła był rozpowszechniony w XV- XVII wieku, a polowania na czarownice w tym czasie były częste. Przez zabobony na stosach całej Europy zostało zamordowanych około 220 tysięcy niewinnych kobiet. Podręcznik Młot na czarownice ustalał zasady wykrywania czarownic na podstawie szatańskich znaków ( zwykle znamion) i strachu budzonego w nich przez prześladowcę.  

Symbole

  • Miotła 

Stworzona z gałązek brzozy, symbolizujących narodziny i odrodzenie, leszczyny- symbolu płodności i wiedzy, lub cisu, będącego symbolem śmierci oraz zmartwychwstania. Miotły służyły do wymiatania negatywnej energii. Z czasem wytworzył się przesąd, że czarownice latają na miotłach.

  • Różdżka 

Zwykle jest kojarzona z czarami i jest symbolem energii i mocy czarownicy. Może być zrobiona z różnych materiałów. Najczęściej wykonuje się ją z drewna, które jest dobrym przewodnikiem energii. Różdżka służy do zbierania i ukierunkowywania energii podczas zaklęcia lub w czasie określonych rytuałów.  

  • Kociołek 

Kociołek ma bardzo bogate znaczenie. Symbolizuje łono, płodność i odrodzenie. Wyraża cztery żywioły- ziemię, wodę, ogień i powietrze. 

  • Zaklęcia i eliksiry 

Rzucanie zaklęć może mieć skutki pozytywne i negatywne. Tworzenie eliksirów jest znane od wieków, to samo tyczy się zaklęć, które też występują w wielkich religiach światowych ( nazywane są trochę inaczej, ale przesłanie i forma jest podobna) 

  • Księga zaklęć 

Każda szanująca się czarownica powinna mieć swoja księgę zaklęć. Jest ona symbolem władzy czarownicy. Księga zaklęć wywodzi się z ksiąg magicznych, czyli średniowiecznych grymuarów.  

  • Czarny kot 

Uważany za podarunek od diabła, czarny kot należący do czarownicy jest symbolem nocy i pecha. Jednak w starożytnym Egipcie kot jest świętością. Chrześcijaństwo wypierało wszystko co przeszkadzało, często zmieniając znaczenia danych spraw, rzeczy, wydarzeń z przeszłości.  

  • Ropucha 

Wg wielu ropucha miała powiązania ze światem podziemnym. Symbolizowała ona śmierć, ciemność i truciznę. 

  • Wicca 

Wicca jest jedną z współcześnie praktykowanych form czarów. Czerpie inspiracje z tradycji celtyckiej oraz magii i posługuje się wieloma symbolami. Znanymi symbolami jest Pentakl, Heptagram, Potrójny Księżyc, Koło Duchowe, Cernunnos, Trójkrąg czy znak czarownicy.

Kategoria: /