Magia i przesądy. Celtowie

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Druidzi i kapłani Celtów, czcili zwierzęta i okazywali im wielki szacunek. Druidzi szanowali naturę. Niektórzy obierali bardziej szamanistyczną ścieżkę i właśnie Ci oddawali cześć niektórym zwierzętom lub ich totemom.
Niektóre zwierzęta były obdarzone szczególnymi mocami, magicznymi darami.
Druidzi posiadali swoje rytuały, a jeden białego nich tak zwany Tarb Feis, wymagał od druida przespania nocy pod świeżo zdartą skórą białego byka ofiarnego. Przez krew i skórę duch buka dawał druidowi moc posiadania proroczych snów. Niektórzy nosili na okryciach wierzchnich ptasie pióra, aby oznaczyć swą rangę wśród innych.

Zwierzęta były głównie źródłem inspiracji, żywymi omenami i symbolami. Ponieważ Druidzi jak i amerykańscy Indianie żyli tak blisko natury, nic dziwnego, że najważniejszymi symbolami ich mitologii były zwierzęta, rośliny, ogólnie natura.


Niżej przedstawiam kilkanaście zwierząt, które był traktowane jako omeny. ( na podst. Mała encyklopedia znaków i omenów, A. Devine)

Borsuk – To spokojne zwierzę jest nieustraszone w obliczu zagrożenia i znane jest z wytrzymałości i odwagi. Jest przewodnikiem po krainie snów.

Byk- Symbolizuje siłę, moc, żywotność, potencję.

Delfin – kojarzono go z bóstwem morza. Był symbolem harmonii, władcą snów.

Dzik – było ważnym zwierzęciem dla mitologii celtyckiej. Był sprytny, waleczny i o porywczej naturze. Dziki występowały w legendach jako niepokonani wrogowie, obrońcy, przewodnicy czy istoty obdarzone poetyckim natchnieniem.

Jastrząb- znajdował się on w grupie najstarszych stworzeń, dlatego też był uważany za posłańca bogów. Symbolizuje doskonały wzrok i długą pamięć. Jeśli podczas podróży zobaczysz czy usłyszysz jastrzębia, należy przygotować się na sytuację, która będzie od Ciebie wymagać odwagi i zdecydowania.

Jednorożec - jest to tajemnicze mitologiczne stworzenie, które miało ciało białego konia, nogi gazeli, ogon lwa i pojedynczy, długi róg na czole. Symbolizuje nadrzędną siłę magiczną. Uczy, że każde działanie jest tworzeniem i dlatego codziennie warto zrobić w swoim życiu cos znaczącego.

Jeleń- gdy zobaczymy białego jelenia, to jest to wysłannik z zaświatów, przewodnik po tajemnicach. Podążanie za jeleniem, dawało Celtom wiele ciekawych przygód. Pokazuje, że istnieją sposoby osiągnięcia naszych celów bez uciekania się do przemocy.

Kogut- pianie koguta odgania złe moce.

Koń - to zwierze było bardzo popularne w kulturze druidów. Uważano go za doskonałego przewodnika do innego świata, obrońcę i towarzysza w czasach wojny i nie tylko.

Kot - koty były przerażające dla Celtów. Koty nie były wówczas udomowione i dziko żyły w lasach.

Krowa - Dla Celtów bydło było podstawową walutą wymienna. Krowa była zwierzęciem poświęconym bogini Brygid, która symbolizowała zadowolenie, bezpieczeństwo i matczyna opiekę.

Kruk- Ptak ten był szanowany przez Celtów. Kojarzono go z bitwami i boginia wojny, Morrigu. Jego pojawienie się zawsze jest pozytywnym omenem. Często ostrzega przed nadciągającym kryzysem, które są konieczne, aby stare ustąpiło miejsca nowemu.

Lis - obdarza umiejętnością zauważania motywacji i postępowania różnych ludzi.

Łosoś - jest usposobieniem mądrości, oraz istota bardzo magiczną.

Motyle- w kulturze celtyckiej były postrzegane jako dusze zmarłych i strażników ich mocy. Wierzono że tam gdzie są motyle, nie sięgają żadne złe wpływy z zaświatów.

Mysz- reprezentuje tajemnice, spryt, nieśmiałość.

Niedźwiedź – jest uosobieniem siły i żywotności. Pomaga w utrzymaniu równowagi życiowej.

Nietoperz- kojarzy się ze światem podziemi, krainą Annwn.

Orzeł- znany ze swej mądrości i długowieczności. Reprezentuje szybkość, siłę i znajomość magii.

Pszczoła- znany jest ze swojej pracowitości i skupianiu się na tym, co robi w danej chwili.

Ryś- jest strażnikiem tajemnic i ukrytej wiedzy. Pomaga w rozwijaniu mediumistycznych zdolności i parapsychicznych zmysłów.

Smok- Stworzenie to w mitologii celtyckiej i brytyjskiej ma wiele odmian. Może mieć cztery, lub więcej nóg. może mieć też inne postacie i kształty. W mitologii celtyckiej występuje wiele smoków walczących z bohaterami, strzegących skarbów, zamieszkujących lasy, jaskinie czy jeziora. Jest symbolem bogactwa, reprezentuje moc żywiołów.

Sowa- ptak ten był najlepszym przewodnikiem. Jest nieustraszonym wojownikiem i łowcą, Pomaga demaskować tych, którzy próbują nas wykorzystać lub oszukać.

Szczur- wg celtyckiej kultury, są przebiegłe, agresywne ale bardzo inteligentne. Umieją zdobyć wszystko, czego potrzebują i bronią się zajadle.

Świnia - Uważali je za magiczne stworzenia. Bohaterowie mitów celtyckich otrzymywali świnie w darze od bogów. Symbolizowała ona duchowy pokarm potrzebny druidom, których nazywano także czasami świniopasami.

Wąż- Kojarzono z mądrością, reinkarnacja oraz sprytem.

Wilk - jest przedstawiony jako sprytny, inteligentny i waleczny. Uczy odczytywania znaków pozostawionych przez naturę na każdym kroku, unikania niebezpieczeństw i walczenia wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Zając - Celtowie potrafili przepowiadać przyszłość na postawie jego skoków. Zająć jest kojarzony z przemianą, wiadomościami od intuicji i ukrytymi znaczeniami czekającymi na odkrycie.

Żaba - jest symbolem magii. Pomaga ona również zdobyć się na odwagę w promowaniu nowych idei.

Żółw - wedle legendy to on nauczył druidów ugruntowania i pozostawania w zgodzie z rytmami natury, a także własną.

{jcomments on}

 

Kategoria: /