Świat Leonardo da Vinci

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Relacja człowieka i wszechświata w czasach renesansu była dość ważną kwestią. Dlatego też wynalazca Leonardo da Vinci w 1492 roku, stworzył rysunek nazwany „ Człowiekiem Wirtuańskim”. Opierał się on na koncepcji rzymskiego architekta Witruwiusza. Można ten rysunek interpretować jako analogię między strukturą ludzkiego ciała i strukturą wszechświata. Ciało stanowiło mikrokosmos, w którym zawiera się makrokosmos, czyli wszechświat.

Gdy przyjrzymy się rysunkowi, zauważymy że człowiek ten tworzy pewien symbol gwiazdy, który jest również znany jako Pentagram,- symbol chroniący w Magii.

Agryppa voi Nettesheim był czołowym pisarzem doby renesansu. Zajmował się on zagadnieniami magii, astrologii i ezoteryki. Badał on koncepcję budowy wszechświata wzorowanego na człowieku i wyposażonego w duszę. Agryppa przedstawił człowieka jako mikrokosmos w kształcie pentagramu, reprezentującego wszechświat.

Na rysunku pięć wierzchołków pentagramu przedstawia jednocześnie członki i planety, ukazane za pomocą symboli.

Koło widziane na rysunku, w czasach renesansu był to symbol doskonałości Boga. Wierzyli, że człowiek narysowany tu przez Leonarda, tworzy koło, czyli świat duchowy, za pomocą okrężnych ruchów ciała, symbolizujących twórczego ducha wynoszącego ludzi ponad ograniczenia świata materialnego, czyli kwadratu.

Człowiek który stoi wewnątrz kwadratu nałożonego na okrąg, może symbolizować jak można jednocześnie przebywać w świecie duchowym i materialnym.

Idąc śladami Witruwiusza, Leonardo zamierzał tym rysunkiem zilustrować koncepcję boskiej proporcji. Zgodnie z jej zasadą każda część ciała jest zwykłym ułamkiem całości. Na przykład głowa mierzona od czoła do podbródka stanowi dokładnie jedną dziesiątą całości wzrostu, a szerokość wyprostowanych ramion jest zawsze równa wysokości ciała. („ Znaki i symbole, National Geographic”)

Kategoria: /