Dzisiejszy szamanizm

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Współczesny Szamanizm i curanderismo w Ameryce Południowej

 
Curanderos to hiszpańska nazwa współczesnych środkowo i południowoamerykańskich uzdrowicieli.
Ich zadaniem są także praktyki magiczno- religijne. Obok Szamanizmu drugim składnikiem ich wiedzy i zachowań jest chrześcijanizm. W 1530 roku hiszpańskie statki przybyły do Ameryki Południowej biorąc ze sobą kapłanów katolickich. Przystąpiono do wyburzania świątyń inkaskich i wznoszenia na ich murach rzymsko- katolickich kościołów.
 
Kapłani europejscy doszukali się wiele podobizn wierzeń i obrządków katolickich. Podobieństwa odnaleziono w przypadku dat świąt, sakramentu komuni, modlitwy czy spowiedzi Azteków. Modlitwy ich pokrywały się z przykazaniami Mojżeszowymi.
 
Nie mogąc znaleźć sensownego wytłumaczenia tej sytuacji głoszono, iż jest to dzieło szatana, który drwi i duchownych.
 
Hiszpanie bardzo mocno narzucili chrześcijanizm. Plądrowali, zabijali, niszczyli co stare i wprowadzali europeizm. Przywieźli oni ze sobą własne metody zarządzania, administracji, szkolnictwa, obyczajów. Ta nowa rzeczywistość doprowadziła do obniżenia znaczenia roli szamana w Ameryce.
Brak mechanizmów politycznych pozwalał szamanowi na działanie na wszystkich płaszczyznach.
 
Rola curandero polega na leczeniu przyczyny, a nie objawów choroby. W czasie leczenia, wchodząc w kontakt z duchownymi, curandero stara się zidentyfikować źródło choroby, by następnie wyeliminować je i przywrócić organizmowi równowagę.
 
Archeologiczne wykopaliska odkryły wiele instrumentów muzycznych w tym bębenki, których używali szamani.
Bęben jest uważany za rumaka, na którym szaman podróżuje w czasie swojego magicznego lotu. Drewno użyte do zrobienia bębenka, skóra i rysunki zdobiące membrany, mają symboliczne i kosmologiczne znaczenie.
Szaman w czasie seansu dudniąc w bębny wyznacza sobie szczeble po których się wspina- axis mundi.
 
Bęben służy do wprowadzania szamana w stan eksatyczy i ułatwia mu kontakt z bytami. Taniec, śpiew, muzyka religia były wzajemnie przenikającymi się elementami, elementami magicznej mocy oddziaływania. Pieśni śpiewano monotonnie jak mantra, które miały magiczną moc oddziaływania. W czasie tańca ważne były stroje i maski. Pewien taniec był też przeznaczony na użytek władców, nazywano go – way-yaya.
 
Bliższe poznanie curanderismo pozwoliłoby dostrzec podobieństwa świata współczesnego i świata kultur prekolumbijskich. Pierwsze odkrycia w tej dziedzinie odkryli Hiszpanie, którzy przywieźli kulturę i nową religię, ale okazało ię że wiele elementów ich cywilizacji znajduje się już w Ameryce Południowej.
 
Istnieje też podobieństwo między szamanami a czarownicami europejskimi. Czarownice w swoich praktykach używały w swoich praktykach halucynogennej rośliny Datura. Jedną z elementów odreagowania na roślinę jest wrażenie unoszenia się. Wyjaśnia to fakt, czemu czarownicom przypisywano zdolności latania na miotłach.\
{jcomments on}
Kategoria: /