Zwierzęta ze świata mitów i fantazji

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Uważane za symbole sił nadprzyrodzonych lub różnych stron ludzkiej psychiki, przedziwne stwory odgrywały ważną rolę w świecie religii i mitów. Czasami pełnia one rolę posłańców, nauczycieli, innym razem reprezentują mroczne, nieokiełznane siły natury, które muszą zostać pokonane.

Fantastyczne stworzenia bywają często kojarzone z bóstwami, niekiedy jako ich pośrednicy w działaniu.

Przedstawiamy Wam kilkanaście postaci zwierząt, które w dawnych czasach cieszyły się niezwykłą popularnością.

FENIKS

Legendarny ognisty ptak, który odradza się z płomienia, wywodzi się z mitu wyjaśniającego związanego z cyklem wschodów i zachodów Słońca. Z czasem przekształcił się on w symbol zmartwychwstania.

GRYF

Pół orzeł, pół lew, gryf jest popularnym symbolem świata starożytnego, a także chrześcijańskiego średniowiecza oraz stworem heraldycznym. Z emblematu wyrażającego słońce, siłę i zemstę przekształcił się w symbol czujnej ochrony. W hieroglifice odczytuje się go jako symbol boskiej kary.

BAZYLISZEK

Przerażający bazyliszek ze skrzydłami, grzebieniem, szponami i ciałem gada stał się chrześcijańskim symbolem diabła.

TENGU

Przerażający wyglądem skrzydlaty człowiek o szponiastych stopach i ptasiej głowie jest japońską postacią mityczną wywodzącą się z szintoizmu. To wcielenie jednego z Czarnych Kami jest czarownikiem, kojarzonym ze sztukami walki. Wymierza karę za hipokryzję i arogancję.

DWUGŁOWY WĄŻ

W kulturach Ameryki Środkowej ogromny mityczny dwugłowy wąż wspiera słońce podczas jego wędrówki po niebie. Wyraża ideę panowania zarówno nad ziemią, jak i nad wszechświatem.

GORGONA

W starożytnej Grecji głowa gorgony służyła często do odstraszania zła. Kobieta z wężami zamiast włosów jest kojarzona z oceanem, światem podziemnym oraz Ateną w jej niszczycielskim ujęciu.

CHIMERA

Zionąca ogniem chimera, połączenie kozła, kwa i węża, wywodząca się z mitologii greckiej. Uosabia pierwotny gniew i niebezpieczeństwo, jednak symbolizuje również coś nieistniejącego lub niewyobrażalnego.

SFINKS

Egipski sfinks to lew z ludzką głową, symbolizujący potęgę Słońca i panującego faraona. Jego posągi strzegły grobów, pałaców i świętych traktów.

PEGAZ

Biały skrzydlaty koń z greckiej legendy symbolizuje dualizm ludzkiej natury rozpiętej między zwierzęcymi instynktami i duchowymi aspiracjami.

JEDNOROŻEC
Magiczny i otaczany powszechną miłością jednorożec jest mitycznym koniem obdarzonym jednym rogiem i symbolizuje czystość, odwagę oraz dworską miłość. Uważano, że jedynie dziewica potrafi schwytać jednorożca. Sądzono również, że róg jednorożca jest antidotum na trucizny.

SYRENY

Sprzeczne pod względem symbolizmu syreny i trytony są ubranymi na wpół ludzkie ciała morskimi stworzeniami, blisko związanymi z symboliką wodną oraz lunarną.

Syreny były niebezpiecznymi stworami, wabiącymi żeglarzy pięknymi głosami, śpiewem i muzyką. Zaczarowani wędrowcy często ginęli w morskich głębinach. Syreny zatem wyrażały złudzenie i uwodzicielską moc zmysłów.

Tryton natomiast był pół mężczyzną pół rybą, o torsie człowieka a rybim ogonem, był on synem Posejdona. Panował on nad falami.

Wszystkim znana nam Syrenka jest natomiast hybrydą, pół dziewczyną, pół rybą, i jest symbolem tłumione namiętności.

HARPIA

Przerażające kobiety- ptaki ze szkaradnym obliczem, ciałem sępa i szponami, były kojarzone ze śmiercią, losem i boską karą. Były czasami postrzegane jako demony odprowadzające dusze zmarłych.

 

Na podst. „Znaki i symbole” National Geographic”

 

Kategoria: /