Czym są Wilkołaki?

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wiara w to, ze niektórzy ludzie zamieniają się w wilkołaki jest bardzo stara.

 
Gilles Garnier był mordercą i odludkiem, który zjadał dzieci. Historia ta, oparta na faktach mówi także o zmianie ciała Garniera i przybierania postaci wilka. Gdy go schwytano, przyznał się do wszystkiego. Oskarżono go o odrażające przestępstwa wilkołactwa i czarów, a następnie spalono żywcem w Dole, we Francji, 18 stycznia 1573 roku.
 
Ludzie są atakowani przez wilki wygłodzone lub chore na wściekliznę. W XVI wieku te zwierzęta uważano za wilkołaki- czyli ludzie zamienieni w wilki.
 
W Francji między rokiem 1520 a 1575 sądzono tam za wilkołactwo 4 osoby. W Europie były to rzadkie zjawiska
 
Kolejny wilkołak został złapany w Niemczech, Niemczech Kolonii, nazywał się Peter Stubbe. Został on uznany za winnego zamordowania i zjedzenia 13 dzieci oraz dwóch ciężarnych kobiet. Chwalił się że Diabeł dał mu magiczny pas, za pomocą którego mógł się zmieniać w wilka. Stubbe był łamany kołem, a [potem ścięty i spalony 28 października 1589 roku.
 
W czasach gdy polowano na czarownice w XVI i XVII wieku powszechnie uważano że czarownice jeżdżą na sabaty na wilkołakach. Czarownicy mieli przybierać postać wilków gdy atakują ludzi czy zwierzęta.
 
Podania mówią o wydarzeniu z 1588 roku, z francuskiej Owernii, gdzie myśliwy, który odciął wilkołakowi łapę i schował ją do torby po czasie wyciągnął ją i zobaczył dłoń ludzką z pierścieniem. Szlachcic, któremu pokazał tą rękę myśliwy rozpoznał pierścień, i szybko pobiegł do domu. Zobaczył żonę opatrującą poranioną rękę. Kobieta została spalona jako wiedźma.
 
Od czasów starożytnych wilkołactwo, czyli wiara możliwość przemiany w wilka, uznawano także za chory stan umysłu. Dotknięci tą „ chorobą” ludzie wyli do księżyca, odwiedzali cmentarze i pragnęli ludzkiego mięsa.
 
Niektóre wilkołaki były przedstawiane jako dobroduszne stworzenia. W 1692 roku 80 letni chłop, powiedział sędziom z Jurgensurga ( wówczas Rosja), ze aż 3 razy do roku zmienia się w wilka. Jego przeznaczeniem miała być niby walka w imieniu ludzi. Twierdził że w noc św. Łucji, św. Jana i w Zielone Świątki dołącza do innych wilkołaków, i udają się do piekła walczyć z diabłami i czarnoksiężnikami o przyszłoroczne zbiory. Prawdopodobnie chłop wymyślił to z przesłań jakie istniały w tym czasie o boje toczone przez ludzi i magików o plony.
 
Wilki zawsze były kojarzone ze sferą śmierci. Uważano że wilkołaki są najaktywniejsze przez 12 nocy po Bożym Narodzeniu, kiedy zmarli mieli podobno wędrować po Ziemi.
Wiara w to, że ludzie potrafili zmieniać się w wilkołaki, wydaje się powszechna w większości społeczeństw. Na obszarach gdzie nie występowały wilki, ich rolę pełniły inne zwierzęta. W Ameryce Południowej ludzie zmieniają się w jaguary, w Afryce w lamparty, hieny, krokodyle, a Indiach w tygrysy, a w Japonii w lisy i borsuki.
 
{jcomments on}
 
Kategoria: /