Popularne chińskie przesądy

| |

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Starożytni Chińczycy przywiązywali wielką wagę do wróżb i omenów. Starali się znaleźć wytłumaczenie dla niezwykłych zjawisk przyrodniczych, które odbierali jako znaki z nieba. Wierzyli w pojawianie się jednorożców, feniksów, smoków, czy czerwonych kruków. Cenne przedmioty z jadeitu czy ze złota zapowiadały dla nich szczęście.
Końcem V wieku n.e w Chinach wszedł traktat o omenach zatytułowany Furuizhi. Autor traktatu omawia znaki wróżebne z poprzednich epok aż do jego czasów.

Wedle traktatu, narodziny kolejnych cesarzy zwiastowały ich matkom sny o niezwykłych istotach i wydarzeniach, które poprzez sen przekazywały swoją moc przyszłym władcom.
Przesądy odrywały olbrzymią rolę w polityce Państwa Chińskiego. Zwiastowały one czasy pokoju, dostatku, ale także i wojen. Interpretacje znaków i omenów sięga wstecz wieleset lat przed nasza erą na terenach obecnych Chin.
Istnieją omeny zapisane na kamieniach, np. inskrypcja zapisana ku chwale Li Xi, który był administratorem prowincji Wudu w II wieku n.e. Na kamieniu wyryte były słowa mówiące o tym iż za czasów gdy żył, pojawiły się omeny świadczące o dobrych rządach, dostatku i łasce bóstw.

Chińczycy rozróżniali aż 94 omeny wieszczące pomyślność cesarstwa. Dobre omeny nie miały tylko związek polityką i państwem, ale miały także znaczenie religijne. Istniały buddyjskie cuda, które opisywano jako zjawiska potwierdzające słuszność i skuteczność buddyzmu oraz rzeczywistą obecność Buddy w świecie.
Z czasem zaczęto nazywać je cudami, które były oznaką wiary człowieka.
Najpopularniejsze cuda to te które przedstawiały wizerunki Buddy w najmniej oczekiwanych miejscach, nagłe wyrośnięcie kwiatu lotosu, czyli świętego symbolu buddyzmu, pojawienie się białego słonia itp.

Literatura taoistyczna także zawiera przykłady uznawanych w starożytnych Chinach omenów, w tym opisy talizmanów, 12 znaków zodiaku i 24 odpowiedników ziemskich.

W niektórych dynastiach na porządku dziennym było czytanie znaków na niebie i ziemi. W źródłach wspominano o rydwanach i niebiańskich pomocnikach, o znakach takich jak narodziny krowy o 3 nogach czy lisa o 9 ogonach itp.

W chińskich omenach jest bardzo dużo pozytywnego zabarwienia. W przeciwieństwie do większości ludów upatrujących wszędzie oznak zbliżających się nieszczęść, Chińczycy kładli nacisk na dobre wiadomości.

 

{jcomments on}

Kategoria: /