Aromoterapia - Wskazania

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cała prawda o Aromatoterapii

Pozwól sobie na odrobinę przyjemności i zachowaj zdrowie.

Aromatoterapia to sztuka wykorzystywania naturalnych olejków aromatycznych w celach leczniczych oraz związana z nią wiedza. Olejki esencjalne są złożonymi substancjami stworzonymi z owoców, kwiatów, kory, korzeni oraz żywic aromatycznych roślin zielnych oraz drzew.

Substancje te często docierają do nas w sposób naturalny np., obierając cytrynę, pomarańczę, mandarynkę, kosząc trawę, wąchając kwiaty. Ofiarowując komuś kwiaty kto się źle czuje praktykujemy najprostszą formę aromatoterapii.

Aromatoterapię stosowali starożytni Egipcjanie. W grobach zmarłych pozostawiali wonne olejki, używano je również w innych rytualnych obrzędach oraz do leczenia.

Początkiem XX wieku francuski chemik dr R.M. Gattefosse, autor wielu książek poświęconych olejkom esencjalnym i ich zastosowaniom, wprowadził po raz pierwszy pojęcie aromatoterapii.

W latach 30 i 40 XX wieku dzięki francuskiej biochemiczce M. Maury powstał obecny kształt aromatoterapii. Zapoczątkowała ona praktykę mieszania olejków stosownie do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Aromatoterapia jest metodą holistyczną działającą na cały organizm, nieukierunkowaną na leczenie konkretnych chorób.

Olejki takie mogą być wchłaniane przez skórę, czy wdychane.

Współczesna aromatoterapia stosuje ponad sto gatunków olejków esencjalnych, z których połowa wystarcza do większości celów terapeutycznych.


Istnieją jednak zalecenia w stosowaniu olejków szczególnie przez kobiety w ciąży. Nie powinno się używać bazylii, wawrzynu, żywokostu, cyprysu, kopru włoskiego, bodziszka, hyzopu, jałowca, majeranku, mirry, rozmarynu, szałwii i tymianku.


Może czas na prawdziwą kąpiel?

Olejków esencjalnych można używać na wiele sposobów. Dodanie do wanny sześciu do ośmiu kropli olejku odpręża i relaksuje. Można połączyć nawet dwa, trzy gatunki olejków. Poprawie nastroju może też służyć zapalenie świec i włączenie muzyki relaksacyjnej.

Piękny zapach w domu

Ceramiczne kominki do odparowywania olejków można kupić niemal wszędzie. Składają się one z miseczki, która wypełniamy wodą i kilkoma kroplami olejku, oraz miejsca na świeczkę. . Olejek parujący z kominka niemal natychmiast wpływa na nasz nastrój.

Czas na masaż

Do masażu często rozcieńcza się olejki dodając olejki pochodzenia roślinnego, wytłaczanymi zwykle z orzechów lub nasion. Olejek do masaży przygotowujemy, dodając do około 15 gr olejku podstawowego 7,8 kropli wybranych olejków esencjalnych.

Masaż może być cudownym doświadczeniem które warto często przeżywać.

Inhalacje

Dzięki takim olejkom jak eukaliptusowy, miętowy czy cedrowy, można inhalować je w momencie gdy boli nas gardło lub mamy dolegliwości układu oddechowego. Stalową miseczkę napełniamy do połowy wrzątkiem, po czym dodajemy kilka kropel wybranych olejków, mieszając je z wodą.

Nakrywamy głowę ręcznikiem, zamykamy oczy i wdychamy głęboko przez kilka minut ciepłe opary.

Oto niektóre najczęściej spotykane esencje:


BAZYLIA

Istnieje ponad sto odmian tej rośliny. Pierwotnie pochodzi ona z Indii. U Rzymian uchodziła ona za afrodyzjak.

Bazylia ma wiele leczniczych właściwości, takich jak: łagodzenie objaw zapalenia oskrzeli, przeziębień i niestrawności. Pomaga w przezwyciężeniu niepokoju, przygnębienia i bezsenności. Pobudza również aktywność seksualną.


BENZOES

Jest to żywica styrakowca benzoesowego. Olejki te mogą być pomocne w leczeniu infekcji dróg moczowych, chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca, odleżyn i owrzodzeń.


BODZISZEK

Olej z tej rośliny należy do najpotężniejszych w aromatoterapii. Pomaga w przezwyciężeniu zmęczenia i przyśpiesza rekonwalescencję po długich chorobach. Używany jest również przy nerwicach i depresjach. Może być również wykorzystywany jako skuteczny środek odstraszający owady.


CEDR

Pomaga w leczeniu chorób, takich jak trądzik, łysienie, łuszczyca, łupież, egzema i wysypka. Przynosi również ulgę w długotrwałych zmartwieniach.


CYNAMON

Cynamon jest skutecznym remedium na przemęczenie i depresję. Pomaga przy leczeniu kaszlu, przeziębień, grypy i bólów żołądka. Niektórzy twierdzą, że leczy impotencje.


CYPRYS

Stosuje się go wleczeniu kaszlu, przeziębień, hemoroidów, zaburzeń cyklu menstruacyjnego i żylaków. Łagodzi napięcia nerwowe. Może być pomocny w objawach menopauzy.


CYTRYNA

Sprawdza się ona dobrze w schorzeniach skóry, działa antyseptycznie i ściągająco. Jest popularnym remedium na przeziębienia, zapalenia oskrzeli, kaszel i bóle gardła. Obniża ciśnienie krwi.


CZOSNEK

Używano go w celach leczniczych od czasów egipskich. Uwzględnianie go w diecie wzmacnia i poprawia zdrowie. Może być stosowany w leczeniu bólów głowy, bezsenności i infekcjach.


DRZEWKO HERBACIANE

Olejek ten ma właściwości dezynfekujące i grzybobójcze. Wykorzystywany jest w leczeniu domrożeń, oparzeń, przy brodawkach i kłykcinach.

 

DRZEWO SANDAŁOWE

Olejki te uchodzą za afrodyzjak. Poprawiają również nastrój i łagodzą stany depresyjne. Stosowane są w leczeniu zapalenia oskrzeli i chorób skóry.


EUKALIPTUS
Ma działanie antyseptyczne. Jest stosowany w leczeniu kaszlu, przeziębień, grypy, reumatyzmu, bólów mięśniowych oraz infekcji wirusowych.


JAŚMIN

Poprawia samopoczucie i usuwa niepokój. Używany jest jako afrodyzjak, w leczeniu impotencji i oziębłości.


KOPER WŁOSKI

Jest środkiem moczopędnym, łagodzącym objawy kolki, zaparć, niestrawności i nudności. Dodaje energii.


LAWENDA

Olejki lawendowe stabilizują emocje i równoważą układ nerwowy. Pomagają przy bólach głowy, migrenach i chorobach skóry.


MIĘTA PIPERZOWA
Największe zastosowanie mięty dotyczą układu trawiennego i skóry. Stosowana jest również przy przeziębieniach, wzdęciach, bólach głowy, niestrawności ,nudnościach i oparzeniach słonecznych.


MIRRA

Stosuje się ją w leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry, wrzodów i infekcji.


NEROLI

Wytwarza się ten olejek z kwiatów pomarańczy gorzkiej czyli bergamotki. Wykorzystuje się go leczniczo w stanach niepokoju, szoku i zestresowania.


PACZULI

Olejek ten, stosowany jest w leczeniu ropni, trądziku, pęknięć skóry, łupieżu, stanów zapalnych skóry, egzemy i blizn.

Jego wchłanianie sprzyja poczuciu szczęścia i zadowolenia.


POMARAŃCZA

Olejek pomarańczowy usuwa uczucia niepokoju, beznadziejności i przygnębienia. Pobudza apetyt i leczy zaparcia. Ponadto odmładza skórę ,szczególnie przy zastosowaniu olejku na ciało.


RÓŻA

Róża podnosi na duchu i sprzyja pozytywnemu myśleniu. Jest skutecznym afrodyzjakiem. Bywa stosowany w leczeniu zaparć, bólów głowy, zaburzeń menstruacyjnych i menopauzalnych oraz zaburzeń krążenia.


ROZMARYN

Olejek ten znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń takich jak : łysienie, astma, przeziębienie, łupież, biegunki, bóle głowy, otyłość i reumatyzm. Korzystnie wpływa na włosy.


SOSNA

Olejek ten ma własności antyseptyczne. Używany jest w leczeniu chorób układu oddechowego, w przypadkach reumatyzmu i bólów mięśniowych.


SZAŁWIA

Jest naturalnym dezodorantem. Uspokaja umysł, umożliwiając myślenie i planowanie. Stosuje się ją w leczeniu zapalenia oskrzeli, infekcji bakteryjnych, przeziębień, bólów głowy, reumatyzmu i zatrzymania wody.


TYMIANEK

Jest świetnym antyseptykiem stosowanym w przeziębieniach, kaszlu i infekcji dróg oddechowych. Przynosi ulgę w przypadkach bólów kręgosłupa, reumatyzmu u rwy kulszowej.


Ylang-Ylang

Ma działanie kojące i relaksujące. Stosuje się go w leczeniu niepokoju, depresji, oziębłości i bezsenności.

Kategoria: /