Opis przesądów religijnych

| |

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obecnie w czasach rozwijającej się nauki i techniki potrafimy kontrolować i przewidywać bieg życia. Wg naukowców nie potrzebujemy modlitw, religii czy ofiar, by sprawować władze nad przyszłością.

W przeciągu ostatnich czterech stuleci człowiekowi udało się wyjaśnić początek człowieczeństwa, początek świata przez naukowe badania. Nigdy wcześniej nie udało się człowiekowi dokonać tak wielu zapierających dech w piersiach odkryć na polu objaśniania różnych aspektów naturalnego świata.

A jednak przesądy, wiara w coś z gruntu nienaturalnego i nienaukowego, nadal są dla nas bardzo ważne. Czemu w takim razie, nikt nie słucha naukowców, którzy twierdza, że wiara w taje zjawiska jest zupełnie bezpodstawna?

Istnieją przesądy o charakterze religijnych, ( czyli Bóg, aniołowie, demony, niebo, piekło itd.), oraz przesądy o charakterze świeckim ( np. telepatia, jasnowidztwo, postrzeganie pozazmysłowe).

Każda religia opiera się na wierze w to, co nadnaturalne, ale nie każdy przesąd ma swoje źródło w religii. To bardzo ważne rozróżnienie, ponieważ od wielu lat toczą się spory na temat podobieństw i różnic pomiędzy religią, nauką i tym, co nadnaturalne.

Co ciekawe, zabobony religijne uznaje się za święte, będące cudami i nie podlegające naukowej analizie. Religia by spełniała swoje funkcje mysi proponować perspektywie rzeczywistości oderwanej od życia, a nie odwoływać się do praw naturalnych.

W przeciwnym razie, może się okazać, że jest dla ludzi po prostu już mało atrakcyjna. Wierni potrzebują duchowego pierwiastka, który pozwoli im czuć się wybranym.

 

Natomiast przesądy, jak się powszechnie uważa, są rzeczywistymi zjawiskami, które nauka po prostu zlekceważyła Wszystkie świeckie przesądy zostały dokładnie przez naukę zbadane, i odrzucone przez nią.

Przyczyną, dlaczego ludzie w ogóle wierzą w przesądy jest ich sfera doświadczeń. Nauka po prostu nie ma wpływu na żaden zabobon.

 

Sama wiara pełni istotna rolę w nauce, religii i przesądach. Wszyscy badają i zajmują się tym co nadnaturalne, ale maja różne materiały badawcze. Nauka posługuje się swoimi eksperymentami i obserwacją. Przesądy odwołują się do osobistego doświadczenia i intuicji. Religia zaś czerpie z kultury, świadectw oraz osobistych relacji.

 

W religii odnajdujemy nadnaturalny pierwiastek, ale nie każde zjawisko nadnaturalne ma charakter religijny. Może ktoś być ateistą i mimo to wierzyć, że posiada cechy wykraczające pozna świat zjawisk naturalnych, nie potrzebuje do tego wiary w Boga. Zazwyczaj ateiści mówią ze nie wierzą w boga, ale często wierzą w nadnaturalne właściwości człowieka i otaczającego ich świata. Wiec czy można ich nazwać ateistami? przecież w cos jednak wierzą?

 

Jak już wspominałam, przesądy biorą się z naszych doświadczeń, ale też mogą pojawiać się spontanicznie u dzieci w toku ich rozwoju jako naturalny produkt uboczny konstrukcji umysłu. Małe dziecko od samego początku jest ukształtowane tak by wierzyć w rzeczy niemożliwe, a rodzice i społeczeństwo im to ułatwia, czytając bajki, opowiadając niestworzone historie. W toku rozwoju dziecko, zaczyna inaczej na to patrzeć i już wie co dla niego jest możliwe, a co nie.

 

Czasami śmiejemy się z tego, że gdy zapomnimy czegoś z domu, siadamy na krześle, by nic nam się nie stało wychodząc z domu. Gdy nikt nie patrzy nie przechodzimy pod drabiną, tylko koło niej,. Unikamy czarnych kotów gdyż mamy przekonanie, ze jak nam przebiegnie drogę to czeka nas coś niemiłego. Takich przesądów jest wiele, każdy z czasem tworzy własne przesądy, czasami nie myśląc o tym

 

Konstrukcja ludzkiego umysły sprawia, że jedne idee wydają nam się oczywiste, inne zaś nie. Konstrukcja umysłu to inny sposób, w jaki zaprojektowany jest mózg człowieka, aby zrozumieć świat i wyjaśnić prawa nim rządzące.

W sposób spontaniczny, szukamy wytrwale pewnych wzorców, wyobrażając sobie, ze stoją za nimi niewidzialne siły, które kierują się nieznanymi pobudkami.

 

Prawdopodobnie człowiek nigdy nie pozbędzie się wiary w przesądy, a także wiarę w religię, Boga itp. Wynika z tego że gdzieś w dziejach kształtowania się homo Sapiens otrzymaliśmy pierwiastek  wiary,- w coś co jest wyżej nad nami, coś co jest niewidzialne, z tamtego świata. Wiara czy to w przesądy, religię czy inne nadnaturalne moce daje nam siłę i przekonanie, że nie jesteśmy sami na tym świecie, że to co niewytłumaczalne da się wytłumaczyć.

 {jcomments on}

Kategoria: /